Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Średnie ceny OMP w UE już tylko o 18,6 proc. wyższe od ceny interwencyjnej
Nadprodukcja i obfite zapasy przetworów mlecznych wciąż wywierają presję na unijny rynek mleczarski. W połączeniu ze słabym popytem eksportowym i burzliwymi zmianami w kursach walut przełożyło się to na spadkowy trend cen produktów mleczarskich, w tym mleka w proszku - informuje FAMMU/FAPA.

W połowie maja ceny OMP kształtowały się na poziomie ok. 18,6% powyżej progu interwencyjnego, osiągając jednak pułap o ok. 5,5% niższy niż ceny światowe i OMP ze Wspólnoty nadal jest dosyć konkurencyjne na rynku globalnym.

Chociaż na rynku amerykańskim, jednego z głównych konkurentów UE, bardzo dynamiczne spadki ceny OMP w ostatnich tygodniach sprawiły, że znajduje się ona obecnie na poziomie o 7,32% niższym niż średnia UE ( w przeliczeniu 1,86 EUR/kg). Wysoki eksport odtłuszczonego proszku poza UE nie zapewnia już równowagi na rynku przy znacznym wzroście produkcji (warto dodać, że pomimo obserwowanej od stycznia aprecjacji euro w stosunku do dolara amerykańskiego, po 3 miesiącach bieżącego roku eksport OMP poza UE był o 20% większy niż w podobnym okresie 2010 roku i osiągnął poziom 142,4 tys. ton, a produkcja w tym okresie wzrosła o 6,8%).

W połowie maja bieżącego roku średnia ważona cena OMP w UE spadła do poziomu 2,01 EUR/kg i była o 15,12% niższa niż w tym samym okresie maja 2011 r.

Pewną stabilizację ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakim są Niemcy. W całym kwietniu utrzymywały się one na poziomie 1,99 EUR/kg, a 14 maja bieżącego roku odnotowano nawet niewielką zwyżkę do 2,01 EUR/kg. W tym samym okresie na rynku polskim ceny OMP cały czas zniżkowały i w połowie bieżącego miesiąca utrzymywały się na poziomie 1,93 EUR/kg, czyli ok. 16% niższym niż przed rokiem (w skali miesięcznej odnotowano niemal 4,5% zniżkę) i były niższe o 4,16% od średniej dla całej UE, w związku z czym polskie OMP znów staje się względnie konkurencyjne. W ujęciu PLN w skali miesięcznej odnotowano natomiast zni\kę rzędu 3,9% z 8,46 do 8,13 PLN/ kg.

Średnie ważone ceny OMP w Unii Europejskiej coraz bardziej zbliżają się do poziomu ceny interwencyjnej (169,8 EUR/100 kg), jak już wspomniano obecnie znajdują się na pułapie o 18,6% powyżej progu, a warto dodać, że jeszcze w styczniu 2012 r. były one ponad dwukrotnie wyższe ni\ cena interwencyjna. Jeżeli cena OMP w UE spadnie poniżej poziomu interwencyjnego, Komisja rozpocznie interwencyjne zakupy. Po wypełnieniu limitu 109 tys. ton po cenie interwencyjnej, OMP kupowane będzie na przetargach, uwzględniając najkorzystniejsze (najni\sze) oferty. Taka sytuacja ostatnio miała miejsce w 2009 r.

W maju na rynkach UE podobnie zachowywały się ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP), także tu w drugiej połowie bieżącego miesiąca odnotowano zniżkę cen w skali miesięcznej, jednak tym razem była ona bardziej dynamiczna niż w przypadku proszku odtłuszczonego i wyniosła -6% (do 2,52 EUR/kg). Ceny te pozostają na ni\szym o 16,94% pułapie niż w analogicznym okresie 2011 r.


(Źródło: FAMMU/FAPA).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij