Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Komisja Fnansów za senacką poprawką do nowelizacji Prawa celnego
Sejmowa komisja finansów opowiedziała się we wtorek za przyjęciem zgłoszonej przez Senat technicznej poprawki do nowelizacji Prawa celnego, która wprowadza minimalną i maksymalną stawkę opłat za przechowywanie w depozycie towaru zajętego przez celników.

Poprawka zgłoszona na posiedzeniu na początku sierpnia przez Senat ma dostosować do zasad prawodawstwa przepis mówiący o minimalnej i maksymalnej opłacie za przechowywanie towaru w depozycie urzędu celnego. Usunęła ona z niego podwójne przeczenie, które znalazło się w regulacji.

 

Zdaniem resortu finansów merytorycznie poprawka senatorów niczego nie zmienia, jednak MF opowiedziało się we wtorek za pozostawieniem zapisu w wersji przyjętej przez Sejm. Z opinią resortu zgodzili się posłowie opozycji, ale większość członków komisji poparła propozycję Senatu.

 

Nowelizacja Prawa celnego dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2011 r. TK uznał wtedy, że ustawa powinna określać co najmniej dolne i górne granice opłaty za przechowywanie w depozycie towarów zajętych przez organy celne. Zgodnie z nowelą całkowita opłata za przechowywanie zajętego towaru w depozycie urzędu celnego nie może być wyższa od wartości celnej tego towaru i nie może być niższa od równowartości 10 euro.

 

Nowe przepisy przewidują, że stawkę opłaty za przechowywanie towaru w depozycie określi minister finansów w rozporządzeniu. Ma ono uwzględniać wartość celną towarów lub jego wartość rynkową. Stawka ta ma wynieść 5 proc. wartości celnej towaru za każdy rozpoczęty miesiąc.

 

Nowela ma ponadto dostosować przepisy Prawa celnego regulujące opłaty z tytułu przeprowadzonych badań lub analiz towarów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny.

 

Źródło: PAP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij