Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Niskie ceny jabłek w Rosji
Zgodnie z danymi opublikowanymi na serwisie fruit-inform.com, ceny jabłek na rynku moskiewskim w połowie października br. były najniższe w ciągu ostatnich 3 lat - podają analitycy Banku Gospodarki Żywnościowej.

Owoce te były sprzedawane po 15-25 RUB/kg (0,37-0,63 euro/kg), podczas gdy ich ceny w analogicznym okresie roku poprzedniego kształtowały się na poziomie 27-32 RUB/kg. Niskie ceny to prawdopodobnie efekt zwiększonej podaży na rynku rosyjskim. Odbija się to również na słabszym obecnie zainteresowaniu jabłkami pochodzącymi z Polski.

Niemniej, większego popytu należy spodziewać się tradycyjnie w dalszej części sezonu. Co więcej może on być wyższy niż w roku poprzednim. Według fruit-inform.com Rosja w sezonie 2012/2013 może zwiększyć import jabłek do poziomu 1,4 mln t, co oznaczało by wzrost o blisko 17 proc. w stosunku do sezonu poprzedniego. W sezonie 2011/2012 (dane Federal State Statistics Service of the Russian Federation) import ten ukształtował się na rekordowym poziomie 1,2 mln t, i był o 12 proc. wyższy niż rok wcześniej, a w porównaniu do okresu sprzed 5 lat zwiększył się trzykrotnie.

Prawdopodobnie wpłynie to również na wzrost wolumenu eksportu jabłek z Polski. Oceniono, że udział Polski w imporcie jabłek do Rosji w sezonie 2012/2013 może zwiększyć się do 40 proc. w porównaniu do 35 proc. w sezonie 2011/2012 i 25 proc. w sezonie 2010/2011.

(Źródło: Bank Gospodarki Żywnościowej).

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij