Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny mleka zachęcają do zwiększnia produkcji. Co z kwotami?
W ubiegłym miesiącu ceny skupu mleka pobiły swój dotychczasowy rekord, odnotowany w grudniu 2007 roku. Wtedy to mleczarnie za hektolitr surowca płaciły przeciętnie 132,15 zł. W sierpniu br. cena sięgnęła 132,97 zł/hl, tj. była o prawie 18 proc. wyższa w relacji rocznej oraz o 29 proc. wyższa, niż przeciętnie w tym miesiącu w ciągu ostatnich pięciu lat.

Najwyższe ceny odnotowano w województwie lubuskim - ponad 141,30 zł/hl. Na Podlasiu oraz w województwie zachodniopomorskim rolnicy otrzymali przeciętnie 138-139 zł/hl surowca. Najniższe ceny to w dalszym ciągu województwo małopolskie i podkarpackie - około 116 zł/hl.


- Oceniamy, że w IV kwartale mleko w skupie nadal może drożeć, choć podwyżki nie będą prawdopodobnie tak silne, jak w ostatnim czasie - przewidują analitycy Banku BGŻ.


- Wysokie ceny skupu mleka przy jednoczesnym spadku kosztów produkcji, przełożyły się na istotną poprawę dochodowości produkcji mleka. W kolejnych miesiącach może być to jeszcze bardziej widoczne, ze względu na oczekiwane przez nas obniżki cen pasz przemysłowych.Jest to bardzo mocna zachęta do zwiększania produkcji mleka w gospodarstwach. Naszym zdaniem, przy tak wysokich cenach mleka, część producentów może świadomie decydować się na przekroczenie kwoty i późniejszą konieczność zapłaty kar - dodają.


(Źródło: Bank BGŻ/www.portalspozywczy.pl.)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij