Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ceny zbóż podstawowych wzrosły o 1-3 proc.
W drugim tygodniu października tego roku w krajowym skupie odnotowano dalszy wzrost cen zbóż podstawowych i spadek cen kukurydzy. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 07-13.10.2013 r. przeciętna krajowa cena pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 735 zł/t, o 1 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu i o 3 proc. wyższym niż miesiąc wcześniej. Cena ta była jednak o 22 proc. niższa niż przed rokiem.

Żyto konsumpcyjne średnio w kraju skupowano po 507 zł/t wobec 494 zł/t w poprzednim tygodniu i 471 zł/t miesiąc wcześniej. Jednak w porównaniu z notowaniem sprzed roku żyto konsumpcyjne było o 28 proc. tańsze.


Średnia krajowa cena jęczmienia paszowego wyniosła 697 zł/t i była o 2 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu i o 1 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena ta była o 17 proc. niższa niż przed rokiem.


Od trzech tygodni tanieje kukurydza, za którą w dniach 07-13.10.2013 r. przeciętnie płacono 641 zł/t. Cena kukurydzy była o 2 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu, o 16,5 proc. niższa w porównaniu z cenami sprzed miesiąca i o 23 proc. niższa niż przed rokiem.


W dniach 14-16.10.2013 r. na giełdach krajowych zakres cen zbóż podstawowych oferowanych do sprzedaży, tak jak w poprzednim tygodniu, kształtował się następująco: pszenica konsumpcyjna 700-800 zł/t, pszenica paszowa 680-740 zł/t, żyto konsumpcyjne 510-550 zł/t, jęczmień paszowy 710-760 zł/t. Średnia ofertowa cena kukurydzy była znacząco niższa niż tydzień wcześniej, chociaż ceny kształtowały się od 620 zł/t do 780 zł/t wobec 600- 80 zł/t w drugim tygodniu października. Czwarty tydzień z kolei do sprzedaży wystawiano kukurydzę o dużej wilgotności (około 30 proc.) po 460-500 zł/t.


W pierwszej dekadzie października na monitorowanych giełdach zachodnioeuropejskich notowano niewielki wzrost cen zbóż. W notowaniu z 10 października 2013 r. (za FAPA) średnie ceny pszenicy konsumpcyjnej w Niemczech i we Francji były o 1-2 proc. wyższe niż przed tygodniem. W tym czasie na giełdach w USA, w Argentynie i na Ukrainie ceny tego zboża nie uległy zmianie. W omawianym okresie jęczmień paszowy we Francji i w Niemczech podrożał o 1-2 proc.


W USA cena tego zboża nie uległa zmianie. Na giełdzie w Argentynie i we Francji ceny kukurydzy, w porównaniu z notowaniem sprzed tygodnia, wzrosły o 1-3 proc., a nie zmieniły się w USA.


Na podstawie rozliczonych w 2013 r. wniosków o przyznanie wsparcia finansowego z tytułu wykorzystanego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w uprawach zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków, w ramach pomocy de minimis w rolnictwie, do 13 października ARR wypłaciła rolnikom 86,2 mln zł.


(Źródło: portalspozywczy.pl, ARR).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij