Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Cena pszenicy nadal rośnie, ale żyto wyhamowało
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 14-20.10.2013 r. średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 739 zł/t, tj. o 0,5 proc. wyższym niż tydzień wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o 4 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 21 proc. tańsze niż w analogicznym okresie 2012 r.

Po trwającym od początku sierpnia br. nieprzerwanym wzroście, w dniach 14-20.10.2013 r. przeciętna cena żyta konsumpcyjnego uległa obniżeniu do 503 zł/t. Cena ta była o około 1 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 6 proc. wyższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku żyto było o 27 proc. tańsze.


Średnia krajowa cena jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 714 zł/t, o 2,5 proc. wyższym niż tydzień wcześniej i o 5 proc. wyższym niż przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 15 proc. tańsze niż przed rokiem.


Nasilająca się podaż ziarna kukurydzy z nowych zbiorów wywiera presję na dalszy spadek cen tego zboża. W dniach 14-20.10.2013 r. za kukurydzę przeciętnie w kraju uzyskiwano 640 zł/t, nieznacznie

(o 0,2 proc.) mniej niż w poprzednim tygodniu, o 18 proc. mniej niż przed miesiącem i o 24 proc. mniej niż rok wcześniej.

W drugiej dekadzie października 2013 r. zmiany cen zbóż na monitorowanych giełdach zagranicznych były różnokierunkowe. W notowaniu z 17 października 2013 r. (za FAPA) na giełdzie w USA średnia cena pszenicy HRW, Nr 1 była o 1 proc. wyższa niż przed tygodniem, a SRW, Nr 2 o 1 proc. niższa. W tym czasie na giełdzie w Argentynie, we Francji i w Niemczech ceny pszenicy konsumpcyjnej nie uległy zmianie, a na Ukrainie wzrosły o 6,5 proc.

W ciągu tygodnia jęczmień paszowy potaniał w USA o 0,3 proc. i we Francji o 3 proc., a w Niemczech podrożał o 3 proc. Cena kukurydzy, w porównaniu z notowaniem sprzed tygodnia, obniżyła się w USA i w Argentynie (w obu przypadkach o około 2 proc.), natomiast wzrosła we Francji (o 1 proc.).


(Źródło: portalspozywczy.pl, ARR)

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij