Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Niskie ceny jabłek deserowych w Polsce
Cena jabłek deserowych w skupie od konsumpcji bezpośredniej średnio w kwietniu br. ukształtowała się na poziomie 1,36 zł/kg (cena netto wg monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa w skupie w spółdzielniach ogrodniczych), co oznaczało, że była o 7 proc. niższa niż w kwietniu w roku poprzednim. Co prawda w minionym miesiącu obserwowany był sezonowy wzrost cen, jednak był on zdecydowanie niższy niż w poprzednich sezonach. Cena jabłek w ostatnim tygodniu kwietnia wyniosła 1,41 zł/kg i była o 8 proc. wyższa niż na początku miesiąca, ale aż o 18 proc. niższa niż przed rokiem - podali analitycy Banku BGŻ.

Niska była również dynamika wzrostu cen jabłek na rynkach hurtowych, jednak pod koniec kwietnia poziom cen oferowanych tam owoców pozostawał wciąż średnio wyższy w relacji r/r. Na rynku w Broniszach cena jabłek odmiany Szampion w ostatnim tygodniu kwietnia wyniosła 2,16 zł/kg i była o 12 proc. wyższa niż przed rokiem (przeciętnie w kwietniu była o 26 proc. wyższa).


W eksporcie osłabienie cenowe obserwowane było już wcześniej, co wynikało z utrzymującego się niskiego popytu na rynkach zagranicznych (eksport jabłek z Polski do Rosji w pierwszych dwóch miesiącach br wg danych Eurostatu obniżył się o blisko 31 proc. r/r). Zgodnie z notowaniami IERiGŻ-PIB przeciętna cena skupu jabłek na eksport w marcu br. r. wyniosła średnio 1,11 zł/kg i była o 2 proc. niższa niż przed rokiem. Można oczekiwać, że czynniki takie jak słabszy popyt i związany z nim relatywnie wysoki stan krajowych zapasów, będą wpływać na utrzymywanie się niższych w relacji r/r cen jabłek do końca bieżącego sezonu. Dotyczy to zarówno skupu krajowego jak też eksportu.


(Źródło: Bank BGŻ).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij