Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ministerstwo gospodarki chce wspierać polskie firmy działające na Wschodzie
Spadek naszego eksportu do Rosji i na Ukrainę to skutek spowolnienia rosyjskiej i ukraińskiej gospodarki oraz osłabienia rubla i hrywny - uważa wicepremier Janusz Piechociński. MG deklaruje wsparcie dla polskich firm działających na wschodnich rynkach.

Wpływ konfliktu ukraińsko-rosyjskiego na współpracę gospodarczą Polski z tymi krajami był głównym tematem wtorkowego spotkania w Ministerstwie Gospodarki wicepremiera i wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn-Klik z polskimi przedsiębiorcami działającymi na Ukrainie i w Rosji.


Według szefa resortu gospodarki kryzys ten nie pozostał bez wpływu na współpracę gospodarczą Polski ze wschodnimi sąsiadami. "W ocenie MG spowolnienie w polskim eksporcie do Rosji i na Ukrainę jest przede wszystkim skutkiem tendencji spadkowych w rosyjskiej i ukraińskiej gospodarce oraz osłabienia rubla i hrywny. Na te tendencje nakładają się także obawy polskich przedsiębiorców wynikające z nieprzewidywalności dalszych konsekwencji kryzysu" - zaznaczył wicepremier, cytowany we wtorkowym komunikacie resortu.


Wicepremier zadeklarował też wsparcie dla polskich firm działających na rynkach wschodnich. "Wszelkie sygnały płynące ze strony biznesu zostaną przeanalizowane. Podjęte zostaną także stosowne działania" - podkreślił.


Antoniszyn-Klik oceniła ponadto, że mimo problemów wynikających z uwarunkowań geopolitycznych oraz osłabienia kondycji gospodarczej naszych wschodnich sąsiadów, Rosja i Ukraina nadal będą dla nas naturalnym rynkiem zbytu.


"Istotne jest utrzymanie przez polskie firmy pozycji osiągniętych na rynku rosyjskim i ukraińskim oraz równoległe poszukiwanie możliwości rozszerzania aktywności eksportowej na innych rynkach zagranicznych" - wskazała wiceminister.


Ponadt, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce prawdopodobnie jeszcze w wakacje wznowić prace zespołu opracowującego projekt wsparcia dla polskich inwestycji w sektor rolny na Ukrainie. Minister Sawicki rozmawiał na ten temat w połowie lipca z wiceminister Iloną Antoniszyn-Klik, która pierwotnie koordynowała prace tego zespołu, a gotowość do udzielenia patronatu inicjatywie zadeklarował prezydent Bronisław Komorowski.


"Chcemy by powstał fundusz publiczno-prywatny przedsiębiorców polskich i ukraińskich, z udziałem środków publicznych, także unijnych. Byłby to fundusz pożyczkowo-gwarancyjny, który byłby także firmowany i gwarantowany przez rząd ukraiński" - zapowiedział Sawicki.


Z danych MG wynika, że eksport z Polski do Rosji spadł w pierwszym półroczu o 7,7 proc. rok do roku, do 5 mld dol. Największy spadek odnotowano w sekcji "sprzęt transportowy" - o 19,2 proc., "produkty pochodzenia roślinnego" - 17,6 proc., "produkty przemysłu chemicznego" - o 11,4 proc.


W pierwszym kwartale br. wartość polskiego eksportu na Ukrainę spadła rok do roku o 18,7 proc., a do Rosji o ok. 4,8 proc. W eksport do Rosji zaangażowanych jest ponad 9 tys. firm działających w Polsce, a na Ukrainę - ok. 12 tys. polskich przedsiębiorstw.


(Źródło: PAP, Portalspożywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij