Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rosja luzuje embargo, ale blokuje McDonald's
Między innymi witaminy i preparaty witaminowo-mineralne usunęła ze spisu towarów objętych zakazem importu Rosja. Równolegle Rospotriebnadzor zakazał tymczasowo działania czterem lokalom McDonald's w Moskwie - jako powód podając uchybienia sanitarne.

Ze spisu towarów objętych zakazem importu wykluczono witaminy, preparaty witaminowo-mineralne, dodatki smakowo-zapachowe, koncentraty białkowe pochodzenia zwierzęcego i roślinnego oraz ich mieszanki. Wykluczono również materiał siewny niektórych warzyw, w tym kukurydzy, grochu, cebuli, a także sadzeniaki ziemniaka. Wśród pięciu największych dostawców tych ostatnich do Rosji rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) wymienia Polskę. Pozostałe kraje to Holandia, Niemcy, Finlandia i Wielka Brytania.

Na początku sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu artykułów rolno-spożywczych i żywności z państw, które nałożyły na nią sankcje w związku z rolą Moskwy w konflikcie ukraińskim, czyli z USA, państw UE, Kandy, Australii i Norwegii. Roczny zakaz dotyczy mięsa, owoców, warzyw, serów, nabiału i innych produktów.


W nowym rozporządzeniu rosyjskiego rządu uściślono, że wprowadzone ograniczenia wwozu mleka i produktów mlecznych nie obejmują mleka bez laktozy i bezlaktozowych produktów mlecznych, a także „biologicznie aktywnych dodatków, preparatów witaminowo-mineralnych, dodatków smakowo-zapachowych, koncentratów białkowych (pochodzenia zwierzęcego i roślinnego) i ich mieszanek, błonnika”.


Wcześniej, jak pisze agencja ITAR-TASS, Ministerstwo Zdrowia Rosji skierowało do rządu listę witamin zarejestrowanych jako lekarstwa, prosząc o wycofanie ich ze spisu produktów, na które Moskwa wprowadziła embargo. Chodziło głównie o produkty wchodzące w skład diety chorych, w tym na cukrzycę.


Na mocy ogłoszonego dziś rozporządzenia do listy zakazanych produktów dopisano żywe ryby, z wyjątkiem narybku łososi i pstrągów.


Równolegle rosyjska służba ochrony konsumentów Rospotriebnadzor powiadomiła w środę, że zakazała tymczasowo działania czterem lokalom McDonald's w Moskwie. „Szereg naruszeń norm sanitarnych wykryto w trakcie inspekcji w lokalach McDonald's w Moskwie w dniach 18-20 sierpnia” poinformowano w uzasadnieniu decyzji o zamknięciu restauracji.


McDonald's wstrzymał działanie w Moskwie trzech z czterech lokali, w których służba ochrony konsumentów Rospotriebnadzor wykryła uchybienia - wynika z oficjalnego oświadczenia amerykańskiej sieci barów szybkiej obsługi.


„Badamy istotę przedstawionych zastrzeżeń w celu określenia działań, niezbędnych do jak najszybszego otwarcia lokali dla konsumentów” – głosi oświadczenie McDonald'sa. Kompania według rosyjskich mediów zapewniła o zamiarze pozostania w Rosji.


W samej Moskwie znajduje się kilkadziesiąt lokali sieci.


(Źródło: Forbes, PAP).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij