Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Producentom mleka grożą rekordowe kary za przekroczenie kwot
Polskim producentom mleka grozi największa kara za przekroczenie kwoty mlecznej od momentu wejścia Polski do UE w 2004 r. Jeżeli nie ograniczą oni sprzedaży mleka, będą musieli zapłacić nawet 900 mln zł.

Od poczatku kwietnia do końca lipca tego roku (pierwsze cztery miesiące roku kwotowego 2014/2015) do punktów skupu trafiło 3,68 mld kg mleka. To oznacza, że limit, jaki otrzymała Polska od Komisji Europejskiej, został w tym czasie wykorzystany w 37 proc. Indywidualne limity przekroczyło w trakcie owego okresu 1,2 tys. rolników na 140 tys. posiadających kwoty. Jeżeli to tempo się utrzyma, Polska może przekroczyć przyznaną jej kwotę mleczną o 8 proc.


Jak podkreśla "Rzeczpospolita", do zwiększenia produkcji mleka producenci zostali zachęceni dzięki dobrej koniunkturze i wysokim cenom. W grudniu minionego roku litr mleka w skupie kosztował ok. 1,54 zł, podczas gdy przeciętna cena w 2012 r. nie przekraczała 1,20 zł za litr. Od początku 2014 r. ceny spadają, ale cały czas pozostają atrakcyjne.


Trwający obecnie rok rozliczeniowy jest ostatnim, kiedy w UE obowiązują kwoty mleczne dla rolników. Przypomnijmy, w roku 2013/2014 polscy producenci przekroczyli limit produkcji mleka o 1,7 proc.


(Źródło: Rzeczpospolita 28.08.2014, Portalspożywczy.pl).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij