Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Ekościema
Nawet co czwarty produkt rolnictwa ekologicznego w Polsce to oszustwo. W dodatku na taką żywność stać w Polsce tylko najzamożniejszych.

Trwający od kilku lat boom na ekomodę wykorzystuje wiele firm, które tylko z nazwy są ekologiczne. W czasie ostatniej, lipcowej kontroli In­spekcja Handlowa zakwestionowała niemal co czwarty produkt rolnictwa ekologicznego. Produkty, które na opakowaniach sygnowane są jako bio, eko lub organiczne, muszą zawierać co najmniej 95 proc. składników eko­logicznych, czyli m.in. niemodyfikowanych genetycznie czy uprawianych bez sztucznych nawozów. Sprawdzono 980 partii produktów eko­logicznych, kwestionując 219 z nich (22 proc.). Z raportu inspekcji wynika, że wiele towarów jest nie tylko nieprawidłowo oznakowanych, przez co wprowadza konsumenta w błąd, ale bezprawnie używa uwiarygodniających certyfikatów. Nie brakuje też przypadków oszustw dotyczących deklarowanego na opakowaniu składu.


Jednocześnie cena produktów ekologicznych jest znacznie wyższa od konwencjonalnych odpowiedników. Brak intensywnej technologii produkcji nie tłumaczy jednak aż tak wysokich cen, z których czasem więcej niż połowę sta­nowi marża narzucana przez pośredników. Producenci zżymają się, kiedy sprzedają mięso po 30-35 zł za kilogram, a jego cena w sklepie sięga niemal 90 zł. Na owocach i warzywach różnica może być jeszcze większa.


Ojczyzną nadużywania ekologicznych symboli jest USA. Już w latach 80. ukuto tam specjalny termin „greenwash" (ekościema), charakteryzujący zjawisko żerowania na naszej woli dbania o środowisko. Wiele firm określa swoje produkty jako ekologiczne, choć nie mają do tego żadnych podstaw, nie uzyskały atestów czy certyfikatów. Tym samym używają jedynie wytartych sloganów w celu zwiększenia popytu.


(Źródło: Wprost).


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij