Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Powstanie mapa praktyk protekcjonistycznych w Unii Europejskiej
Podstawą funkcjonowania naszych eksporterów żywności jest rynek UE. Dlatego szczególną uwagę musimy zwracać na pojawiające się regularnie próby stosowania protekcjonizmu w poszczególnych krajach tworzących Wspólnotę - zauważa w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ).

- Tym, co wydaje się niebezpieczne, a co stanowi różnicę w porównaniu z ubiegłymi latami, jest fakt, że niektóre państwa, jak np. Czechy, próbują wprowadzić protekcjonizm na poziomie instytucjonalnym, czyli wdrażając w życie odpowiednie akty prawne. Nie wolno tego lekceważyć. Jeżeli nadal chcemy pozostać dużym eksporterem żywności na UE, a zważywszy na strategię rozwoju polskiej branży rolno-spożywczej jest to wręcz niezbędne, musimy zwalczać wszelkie przejawy protekcjonizmu - podkreśla Andrzej Gantner.


I dodaje: - W związku z zaistniałą sytuacją, wprowadzamy nowy projekt wsparcia polskiego eksportu. W jego realizacji będzie uczestniczyć wiele organizacji, w tym między innymi: Polska Federacja Producentów Żywności, Federacja Hodowców Bydła Producentów Mleka, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Krajowa Rada Drobiarstwa, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, Związek Polskie Mięso. Liderem projektu jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Projekt jest odpowiedzią na wspomniane wcześniej wydarzenia, które miały miejsce na niektórych rynkach, np. w Czechach, ale również w innych krajach UE. W ramach inicjatywy stworzymy mapping protekcjonizmu w państwach Wspólnoty. Przyjrzymy się dokładnie skali, w jakiej tego typu działania zagrażają swobodnej wymianie dóbr i usług.


Dyrektor PFPŻ zaznacza, że konieczne może być podjęcie interwencji na poziomie Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, chociażby po to, aby pokazać, że problem protekcjonizmu zaczyna coraz mocniej narastać. - Jesteśmy przekonani, że protekcjonistyczne podejście stanowi poważne zagrożenie dla całego unijnego rynku żywności. Polska jest dużym eksporterem żywności, musimy być na omawiany problem szczególnie uczuleni - akcentuje Gantner.


- Wniosek ws. projektu jest już złożony w Agencji Rynku Rolnego. Ma być on finansowany z czterech funduszy promocji. Liczymy na to, że najpóźniej w maju będziemy mogli już działać w ramach tego projektu - zapowiada dyrektor PFPŻ.


(Źródło: Portalspożywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij