Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Zmiana asortymentu sklepików szkolnych odbije się na branży vendingowej
1 września zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Nie jest ona wymierzona w branżę vendingowa, ale ta szybko odczuje jej skutki.

Ze szkół i uczelni znikną więc automaty z nie­którymi napojami i przekąskami, co ma utrudnić dzieciom i młodzieży dostęp do niektórych produktów. Odpowie­dzialność za prawidłowe żywienie w placówce oświatowej spadnie na jej dyrektora.


Najdotkliwiej zmiany odczuje ven­ding, który zarabia między innymi na słodyczach, czipsach i napojach gazo­wanych. Branża broni się, wskazując, że nowa ustawa prędzej przyczyni się do upadku firm i wzrostu bezrobocia niż do zmian nawyków żywieniowych. Dzie­ci będą przecież mogły zaopatrzyć się w dowolne artykuły poza placówkami oświatowymi. Może też powstać swo­isty czarny rynek i handel niedostępnymi w szkołach towarami. Głośno było o dwunastolatku z Wielkiej Brytanii, który za dystrybucję zakazanych w szkole pro­duktów po zawyżonych cenach został zawieszony w prawach ucznia.


W Stanach Zjednoczonych, gdzie zakaz sprzedaży w szkołach obowiązuje od roku, przeprowadzono badania, w jakim stopniu usunięcie automatów popra­wiło nawyki żywieniowe dzieci. Ku rozczarowaniu naukowców z Univer­sity of Illinois w Chicago okazało się, że sam zakaz nie wpłynął na zmianę nawyków żywieniowych. Dzieci szyb­ko znajdowały inne źródło dostępu do ograniczonej żywności. Wniosek był jasny: konieczne są dodatkowe dzia­łania, jak edukacja w zakresie żywie­nia i promocja zdrowego żywienia.


(Więcej w: Forbes 1.02.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij