Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
W 2014 roku mieliśmy 6,6 mld euro nadwyżki w handlu żywnością.
To zasługa rosnącej sprzedaży na rynki zachodnie, która zrekompensowała załamanie eksportu do Rosji i na Ukrainę - podaje Gazeta Wyborcza.

Udział eksportu artykułów rolno-spożywczych w całej naszej sprzedaży zagranicznej przez ostatnie lata rósł z 8,8 proc. w 2004 roku do 13,2 proc. w 2013 roku. Jednak w ubiegłym roku nie udało się zwiększyć tego udziału. Mimo to jego wartość urosła do rekordowego poziomu 21,3 mld euro. Jednocześnie kupiliśmy żywność za 14,8 mld euro.


Z roku na rok powiększa się nasza nadwyżka handlowa. Ale wyniki byłyby zapewne wyraźnie lepsze, gdyby nie kryzys za naszą wschodnią granicą i wojna na Ukrainie. Efekty widać we wstępnych danych, które właśnie przedstawiło Ministerstwo Rolnictwa. O 376 mln euro (czyli o 30 proc.) spadł w zeszłym roku eksport do Rosji - z 1,26 mld euro do 881 mln euro. Główny poszkodowany to sadownicy (spadek eksportu do Rosji prawie o połowę) i mleczarnie (eksport serów spadł o prawie 40 proc.). Eksport na Ukrainę spadł o 22 proc.


Największym odbiorcą naszej żywności pozostają Niemcy - sprzedaliśmy tam towary za 4,8 mld euro, tylko nieznacznie więcej niż rok wcześniej. Najszybciej rosła zaś sprzedaż do Francji, Belgii, Rumunii, Portugalii. To spośród najbliższych nam odbiorców. Jednak gdy popatrzeć na odległe państwa Afryki czy Azji, to zauważymy bardzo znaczące zwiększanie eksportu - z niskiego, co oczywiste, poziomu. Najwięcej do Maroka - ponad pięciokrotnie, głównie dzięki większemu eksportowi pszenicy. Podobnie jest z Arabią Saudyjską, Egiptem, RPA czy Sudanem.


Warto przy tym pamiętać, że naszym najważniejszym towarem rolno-spożywczym, który eksportujemy, są papierosy. Sprzedaliśmy j e za 1,74 mld euro


(Więcej w: Gazeta Wyborcza 19.02.2015)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij