Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polacy piją za mało wody
EFSA zaleca, żeby kobiety wypijały ok. 1,6 litra, zaś mężczyźni 2 litry płynów dziennie. Precyzyjniej nie da się tego określić, bo wiele zależy też od aktywności, panujących dookoła warunków, stanu zdrowia itd. Tymczasem w Polsce aż 59 proc. pań i 78 proc. panów nie przestrzega tych zaleceń - wynika z badań TNS Polska.

Jeśli Polacy sami mieliby ocenić, ile wody udaje im się wypić przez cały dzień, powiedzieliby: 0,79 litra. To jednak zbyt optymistyczne szacunki, bo w rzeczywistości piją tylko pół litra. 

 

Ponad połowa badanych jest przekonana, że wypija codziennie dostateczną ilość wody, jednak okazuje się, że w rzeczywistości stanowi ona zaledwie 28 proc. wszystkich płynów. Znacznie częściej do kubka trafiają kawa albo herbata; to one stanowią 43 proc. dziennego zaopatrzenia organizmu w płyny.

 

Wodę można dostarczać organizmowi nie tylko jako napój, ale też z jedzeniem - statystycznie Polacy każdego dnia uzupełniają w ten sposób 0,7 litra płynów. Co zawiera jej najwięcej? soki, mleko, napoje: 87-100 proc., świeże owoce, warzywa liściaste i kapustne: 75-96 proc., warzywa typu marchewka, pietruszka, seler 65-75 proc., mięso, ryby, jaja, ser 40-65 proc., pieczywo, ciasto: 25-36 proc., fasola, groch, soczewica itp.: 9-15 proc., mąka, kasza, makaron: 9-14 proc. 


Aby obliczyć, ile wody dziennie powinniśmy wypić, należy pomnożyć wagę ciała przez 30 ml płynu przypadające na każdy kilogram - to oprócz płynów dostarczanych z jedzeniem. Nie należy wypić całej tej ilości od razu. Organizm nie magazynuje wody, trzeba wiec ją dostarczać po trochu i regularnie. Nie wolno także czekać, aż pojawi się pragnienie. To już jest ostrzeżenie, że coś funkcjonuje nie tak, jak powinno.


(Źródło: Metro Warszawa)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij