Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Jakość handlowa – opakowania i zamknięcia niektórych napojów
W dniu 2 kwietnia 2015 r. w Dzienniku Ustaw poz. 474 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej niektórych napojów.

Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania dotyczące stosowania szklanych butelek i zamknięć typowych dla wina musującego w odniesieniu do innych niż wina napojów zawierających dwutlenek węgla, znajdujących się pod ciśnieniem powyżej 1 bara w temperaturze 20°C.

 

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, do powyższych napojów można stosować szklane butelki i zamknięcia określone w art. 69 ust. 1 lit. a i b rozporządzenia Komisji (WE) nr 607/2009 z dnia 14 lipca 2009 r., jeżeli nie wprowadzają konsumentów w błąd co do prawdziwego charakteru danego napoju, w szczególności przez jego oznakowanie i prezentację, a także pozwalają na odróżnienie napoju niebędącego wyrobem winiarskim od wyrobów winiarskich, o których mowa w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz. U. z 2014 r. poz. 1104).


Zamknięcia określone w art. 69 ust. 1 lit. a i b rozporządzenia Komisji (WE) nr 607/2009 są następujące:

a) w przypadku butelek o nominalnej pojemności większej niż 0,20 litra: zamknięcia w kształcie grzybka, zrobionego z korka lub innego materiału, który może być używany w połączeniu z produktami żywnościowymi, utrzymywanego w miejscu poprzez klamrę, przykrytego, jeżeli to konieczne, przez kapsel oraz otoczonego folią, która w całości przykrywa zamknięcie oraz całą szyjkę lub jej część;

b) w przypadku butelek o nominalnej pojemności większej niż 0,20 litra: jakiekolwiek inne odpowiednie zamknięcia.

 

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


Źródło: PFPŻ ZP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij