Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Świat ma apetyt na polską żywność
W 2015 roku pomimo rosyjskiego embarga może paść kolejny rekord w eksporcie. Do skutecznej ekspansji potrzebne są nam nowe rynki i lepsza współpraca firm.

W 2015 roku wartość eksportu rolno-spożywczego z Polski "może wynieść co najmniej 23 mld euro. Ale nie wykluczam, że może to być nawet 25 mld euro - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki podczas III Polish Food Export Forum (PFEF). Organizatorem imprezy, która wczoraj odbyła się w Warszawie była „Rzeczpospolita". Partnerzy strategiczni to bank Credit Agricole i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. 

 

Tak dobra prognoza oznacza, że branża spożywcza wyjdzie obronną ręką z embarga rosyjskiego.

 

W I kwartale 2015 r. sprzedaliśmy za granicę towary rolno-spożywcze za ponad 5,4 mld euro, czyli 5,5 proc. więcej niż rok wcześniej - szacuje resort rolnictwa. W 2014 r. eksport żywności poszedł w górę o 4,5 proc., do 21,4 mld euro. - To, czego dokonaliśmy w eksporcie, budzi podziw. Musimy jednak pamiętać, że nasze przewagi konkurencyjne stopniowo maleją - zwraca uwagę Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

 

Marek Sawicki uważa, że wyczerpują się proste rezerwy eksportu. Jego zdaniem nie w pełni wykorzystujemy jednak takie nasze atuty jak wysoka jakość i walory smakowe polskich produktów i przetworów. Mamy też wolne moce produkcyjne. Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole, zwraca uwagę, że w średnim okresie o kondycji polskich eksporterów żywności decydować będzie głównie Unia Europejska. W I kwartale br. nasz eksport rolno-spożywczy zwiększył się tam o 7,1 proc., do 4,3 mld euro. Będzie rosło znaczenie rynków pozaunijnych. –

 

Kluczowe są dla nas teraz Afryka Pomocna oraz Bliski i Daleki Wschód - uważa Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii.

 

(Więcej w: Rzeczpospolita)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij