Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Słodycze, makaron i owoce idą w świat
Eksport naszej żywności rośnie mimo embarga. Duży apetyt na zagraniczne rynki ma Lubelszczyzna.

O 5,5 proc., do ponad 5,4 mld euro, zwiększył się eksport żywności i produktów rolnych z Polski w pierwszym kwartale 2015 r. Tak dobrego wyniku spodziewało się niewielu ekonomistów i przedstawicieli branży. Zwłaszcza że od ponad roku z powodu afrykańskiego pomoru świń obowiązuje embargo na naszą wieprzowinę, m.in. w Rosji i Chinach. Dodatkowo od sierpnia 2014 r. Federacja Rosyjska nie kupuje unijnego mięsa, przetworów z mleka, owoców i warzyw oraz ryb. 


- W pewnym stopniu to właśnie embargo rosyjskie okazało się czynnikiem pobudzającym rozwój eksportu rolno-spożywczego z Polski - mówi „Rzeczpospolitej" Andrzej Kalicki, szef Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/ FAPA). - Aby zagospodarować nadwyżkę, nasi eksporterzy zdobyli nowe rynki, które mają niekiedy większe wymagania niż Federacja Rosyjska, ale zarazem płacą od niej więcej.


Minister rolnictwa Marek Sawicki nie wyklucza nawet, że w tym roku sprzedamy za granicę towary rolno-spożywcze za 25 mld euro, wobec niemal 21,4 mld euro w 2014 r. - W 2015 r. możliwy jest wzrost polskiego eksportu rolno-spożywczego - uważa Kalicki. - Jego tempo zależeć będzie w dużym stopniu od tego, czy - zgodnie z zapowiedzią - po roku Rosja zniesie embargo. Jeżeli tak się stanie, to dynamika rok do roku może przekroczyć nawet 5,5 proc. z pierwszego kwartału.

 

Apetyt na rynki zagraniczne mają producenci z województwa lubelskiego. Tym bardziej że w tamtejszej żywności drzemie duży potencjał. Branża spożywcza jest drugim, po chemicznej, głównym sektorem w eksporcie Lubelszczyzny - wynika z raportu firm Bluehill i Quality Watch dla Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Lublinie. Jedną z wizytówek regionu są owoce.

 

Więcej w: Rzeczpospolita

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij