Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wzrósł eksport zbóż z Polski
W pierwszych 10 miesiącach sezonu 2014/2015 eksport zbóż z Polski wyniósł 5,83 mln t i był o 23 proc. wyższy niż w analogicznym okresie w sezonie 2013/2014 - informują analitycy Banku BGŻ BNP Parisbas.

Dane Eurostatu wskazują, że sprzedaż zagraniczna pszenicy z Polski w analizowanym okresie ukształtowała się na bardzo wysokim poziomie 4,05 mln t. Oznacza to wzrost o 73\% w stosunku do tego samego okresu w roku poprzednim. Silny wzrost eksportu pszenicy spowodowany był przede wszystkim wysokim popytem na rynkach Bliskiego Wschodu i w krajach afrykańskich. Największym importerem polskiej pszenicy stała się Arabia Saudyjska (23\% udziału) z wolumenem importu na poziomie 948 tys. t (wzrost o 114\% r/r), wyprzedzając pierwsze dotychczas Niemcy.


Więcej pszenicy z Polski zakupiła m.in. również Kenia, która zaimportowała 206 tys. t tego zboża, czyli 4,6-krotnie więcej niż przed rokiem, oraz Sudan, który z importem na poziomie 120 tys. t, zwiększył swoje zakupy z Polski 3,1-krotnie. Mimo że nie są to rynki całkowicie nowe na polskiej mapie eksportu pszenicy, warto zaznaczyć, że do tych dwóch państw w sezonach 2010/2011-2012/2013 Polska nie eksportowała pszenicy w ogóle.


Kraje Afryki Północnej, takie jak Egipt, Algieria czy Maroko, łącznie zaimportowały z Polski 1~283~tys.~t pszenicy, czyli 2,6-krotnie więcej niż przed rokiem. Z drugiej strony, istotny spadek eksportu odnotowano w przypadku Hiszpanii, która zakupiła z Polski nieco ponad 59 tys. t tego zboża, w porównaniu do 226 tys. t przed rokiem.

 Eksport pszenżyta z Polski wzrósł o 111\% r/r do 507 tys. t, przede wszystkim w wyniku wzrostu wywozu do Niemiec, które odpowiadały za 87\% łącznej sprzedaży zagranicznej tego zboża z Polski. Podobnie było w przypadku owsa, którego eksport zwiększył się o 78\% r/r.


 Z drugiej strony zaobserwowano znaczny spadek krajowego eksportu żyta, który w pierwszych 10 miesiącach sezonu 2014/2015 zamknął się wolumenem 526 tys. t, tj. o 47\% mniejszym niż przed rokiem. Obniżka spowodowana była głównie zmniejszeniem się popytu na rynku niemieckim (spadek sprzedaży o 38\%), a także hiszpańskim (spadek o 81\%). Wzrost sprzedaży na rynki pozaunijne tylko w niewielkim stopniu niwelował spadek sprzedaży na rynki unijne. Mniejsza sprzedaż na rynek niemiecki była również przyczyną obniżenia się eksportu ziarna kukurydzy z Polski o 48\% r/r do 492 tys. t. Dane Eurostatu wskazują także na dość znaczący spadek eksportu jęczmienia z Polski - o 16\% r/r do 173 tys. t. Największy spadek wywozu jęczmienia odnotowano do krajów pozaunijnych (o 51\% r/r), a w szczególności do Arabii Saudyjskiej, która w sezonie 2013/2014 zakupiła z Polski 59,6 tys. t, w kolejnym nie importując nawet kilograma tego zboża. (Źródło : www.portalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij