Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Raport GUS nt. zbiorów warzyw i owoców w Polsce
Zmienna pogoda nie zaszkodziła sadom owocowym, w tym roku produkcja jabłek może wynieść 3,2 mln ton o 1,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast zbiory warzyw mogą być o 5 proc. niższe niż w ub.r., największy spadek nastąpi w uprawie kapusty - szacuje GUS.

Tegoroczna wegetacja roślin sadowniczych przebiegała bez większych zakłóceń, mimo nie najlepszych warunków. Susza, jaka wystąpiła w wielu rejonach kraju na przełomie czerwca i lipca, na ogół nie spowodowała strat na plantacjach drzew owocowych.


Ze względu na wchodzenie w okres pełnego owocowania nowo założonych intensywnych sadów, w bieżącym sezonie znacząco wzrosło plonowanie wielu gatunków owoców z drzew, a zwłaszcza jabłek.


Łączna produkcja wszystkich owoców z drzew jest przewidywana na rekordowym poziomie. Tegoroczne zbiory owoców z drzew są obecnie oceniane na około 3,7 mln ton, tj. o blisko 2 proc. więcej od wyjątkowo wysokiej produkcji roku poprzedniego, a produkcja jabłek została oszacowana na 3 mln 252 tys. t, tj. o 1,8 proc. wyżej od rekordowej ubiegłorocznej.


Jeśli warunki dla dorastania jabłek odmian późniejszych będą sprzyjające, to uzyskane zbiory mogą być jeszcze większe. Na obecnym etapie przewiduje się wzrost produkcji (w porównaniu z rokiem ubiegłym) wszystkich gatunków owoców z drzew z wyjątkiem śliwek.

Zbiory gruszek ocenia się obecnie na poziomie nieznacznie wyższym od ubiegłorocznego, tj. na 75 tys. ton, a produkcję śliwek na poziomie ok. 3 proc. niższym, tj. na 103 tys. t. Przewiduje się wzrost produkcji wiśni, które w poprzednim sezonie z przyczyn ekonomicznych, nie do końca zostały zebrane. Tegoroczne plonowanie wiśni ocenia się na średnim poziomie, a zbiory z sadów wiśniowych szacuje się na około 180 tys. t.


Produkcję czereśni ocenia się na wysokim poziomie, tj. na blisko 50 tys. t (wzrost o prawie 4 proc.). Przewiduje się, że łączne zbiory pozostałych gatunków owoców z drzew (brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich) wzrosną także o ok. 4 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosą 21 tys. t.

Warunki wegetacji dla krzewów owocowych były nieco gorsze niż dla drzew, co wpłynęło na nieznaczne zmniejszenie plonowania. GUS szacuje, że zbiory większości gatunków będą niższe od ubiegłorocznych. Czynnikiem ograniczającym uzyskanie wyższych plonów może być susza.


O zbiorach czarnej porzeczki będzie decydował czynnik ekonomiczny. Zbiory tych owoców są szacowane na ok. 121 tys. t, ale na obecnym etapie trudno przewidzieć rzeczywistą produkcję, która faktycznie zostanie zebrana. Zbiory porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) ocenia się w tej chwili na ok. 160 tys. t (o ok. 2 proc. mniej niż w 2014 r.).


(Źródło: www.potalspozywczy.pl)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij