Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Chiński rynek spożywczy wzrośnie o 30 proc.
Do roku 2020 chiński rynek spożywczy wzrośnie o 1/3, pozostając tym największym rynkiem świata. Stopniowo jednak będzie rosło znaczenie innych państw m.in. Indii i Nigerii.

W dającej się przewidzieć przyszłości Chiny będą utrzymywały pozycję największego rynku spożywczego na świecie – do roku 2020 przewiduje się wzrost jego wartości nawet o 33 proc.


Mimo, iż jego dynamika wzrostu będzie powoli słabła, nadal będzie imponująca i to przede wszystkim w miastach średniej wielkości, co otwiera duże perspektywy przed zachodnimi firmami.
W ciągu najbliższych pięciu lat rynek internetowych sklepów spożywczych może wrosnąć nawet trzykrotnie. Będzie się to wiązało z większym wykorzystaniem nowoczesnych technologii komunikacyjnych, smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych.


Gwałtowny wzrost, nawet o 79 proc., może być zanotowany w Indiach. Lwią część rynku nadal będą zajmować sklepy tradycyjne, jednak ze względu na zwiększającą się liczbę osób w wieku produkcyjnym swój udział znacznie zwiększy handel nowoczesny. Duże nadzieje wiązane są z rozwojem internetu oraz wykorzystaniem potencjału kilkuset milionów użytkowników smartfonów.


W perspektywie najbliższych lat Indie będą najszybciej rozwijającym się spośród największych rynków spożywczych na świecie.


Dynamicznie będą się rozwijały rynki krajów MINT – Meksyku, Indonezji, Nigerii oraz Turcji. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów najszybciej ma rosnąć rynek Nigerii – w perspektywie 5 lat nawet o 85 proc.


Ograniczone perspektywy wzrostu dotyczą Europy. W perspektywie najbliższych lat impuls rozwoju światowego rynku spożywczego będzie pochodził przede wszystkim z krajów Azji, Afryki oraz Bliskiego wschodu. Znaczny przyrost populacji, postępującą urbanizacją oraz bogacenie się społeczeństw pozwolą wymienionym regionom na podniesienie ich pozycji w światowej gospodarki.


Jednocześnie dynamicznie rozwijające się kraje m.in. Afryki będą rynkami bardzo perspektywicznymi dla firm zachodnich.


Zdaniem ekspertów rozpoczyna się czas prawdziwego boomu eksportowego, z którego jednak będą potrafili skorzystać tylko wybrani.

 

Źródło: Portalspożywczy.pl / RetailAnalysis 3.09.2015


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij