Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Po wejściu w życie ustawy obiady idą do kosza
Jak upiec ciasto bez cukru i mąki? Jak przekonać dzieci do kwaśnego kompotu i niesionych ziemniaków? Czy można im serwować naleśniki, skoro dzień wcześniej jadły kotleta? A co z uwielbianym budyniem?

Takie pytania zadają sobie właśnie pracownicy szkół i przedszkoli, a wszystkiemu winna jest nowa ustawa, która ma pomóc w walce z otyłością wśród najmłodszych. Krakowski sanepid obiecuje szkolenia, ale dopiero za miesiąc. 


Nowe przepisy, które weszły w życie 1 września wprowadziły sporo zamieszania w szkolnych i przedszkolnych kuchniach. Zgodnie z nowymi zasadami dzieci nie mogą już jeść białego pieczywa, w tym ciast i drożdżówek, nie można posłodzić im herbaty cukrem, gotując obiad, trzeba pamiętać, by nie użyć zbyt wiele soli, a smażone potrawy można podać tylko raz w tygodniu. Dlatego teraz kucharki i intendentki zastanawiają się, czy jeśli w poniedziałek na obiad był smażony kotlet, to czy we wtorek można zrobić dzieciom naleśniki. 


Dyrektorzy przedszkoli i pracownicy ustalający menu załamują ręce. - Ciężko jest nam ułożyć jadłospis, bo tych rzeczy, których możemy użyć do gotowania i przyprawiania jest bardzo mało - słyszymy w Przedszkolu nr 88 w Krakowie. Edyta Kurnik, dyrektor Przedszkola nr 12 w Krakowie, podaje przykład: - Do tej pory piekliśmy dla dzieci domowe ciasta, teraz zabroniony jest nie tylko cukier, ale także biała mąka, więc z ciastami koniec. Pytań jest znacznie więcej. Czy słodki budyń na podwieczorek to złamanie przepisów? Nie wiadomo.


Więcej w: Dziennik Polski 11.09.2015


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij