Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Unieruchomienie młodego pokolenia
Raport przygotowany przez Fundację Rozwoju Kultury Fizycznej wskazuje na znaczy spadek aktywności dzieci i młodzieży.

Raport przywołuje wiele lokalnych i regionalnych badań, które wskazują na niewystarczającą względem potrzeb rozwojowych aktywność fizyczną dzieci i młodzieży w Polsce.


Jedynie 20–25 proc. przedszkolaków chodzi codziennie na długie spacery, 15–30 proc. bierze udział w zorganizowanych zajęciach ruchowych poza przedszkolem, zaś nie więcej niż 19 proc. podejmuje ćwiczenia gimnastyczne. Jednocześnie 2/3 badanych spędza przed telewizorem nie mniej niż 2 godziny dziennie, zaś ponad 45 proc. więcej niż godzinę przed komputerem. Ponadto, aż blisko 20 proc. dziewcząt i ponad 12 proc. chłopców w wieku 6 lat nie podejmuje żadnej intensywnej aktywności ruchowej, poza zajęciami w przedszkolu (dane z 2006 roku). Do codziennej, intensywnej aktywności ruchowej przyznaje się nie więcej niż 1/4 chłopców i 1/5 dziewcząt.


Sytuacja pogarsza się w starszych grupach wiekowych dzieci i młodzieży. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za minimalną dla dzieci w wieku 5–17 lat 60-minutową dawkę co najmniej umiarkowanej aktywności fizycznej. W 2010 roku oczekiwania tego w naszym kraju nie spełniało blisko 69 proc. chłopców w wieku 11 lat oraz niemal 80 proc. 17-latków. Dla dziewcząt wielkości te są jeszcze bardziej niepokojące, wynosząc odpowiednio niemal 77 proc. i 96 proc.


Badania przeprowadzone przez GUS w 2009 roku ujawniły, że jedynie 36 proc. ogółu uczniów do 14. roku życia regularnie podejmuje aktywność fizyczną, dość często zaś ponad 30 proc. „Prawie co siódme dziecko w wieku 6–14 lat w ogóle nie przejawia aktywności fizycznej poza obowiązkowymi lekcjami w szkole, a co szóste robi to rzadko”. Przeciętny czas tygodniowej aktywności fizycznej poza lekcjami wychowania fizycznego zależy od płci i wieku uczniów. W grupie deklarującej w badaniu najwyższą aktywność fizyczną są chłopcy w wieku 6 i 10 lat (około 5 godzin) oraz 9-letnie dziewczęta (4,7 godziny). Rzadko podejmowaną aktywność fizyczną sygnalizowały 6-letnie dziewczęta oraz 8-letni chłopcy, ćwiczący odpowiednio 1,2 godziny i 1,8 godziny tygodniowo, oraz dziewczęta 12-letnie i starsze, ćwiczące mniej niż 1,9 godziny na tydzień.


Wynikiem coraz mniejszej aktywności fizycznej jest pogarszanie się kondycji fizycznej młodego pokolenia, drastyczny spadek sprawności, a także zaburzenia rozwojowe i funkcjonalne układu ruchu.


Raport „Wybrane zachowania zdrowotne Polaków w perspektywie sportu powszechnego i zdrowia - analiza problemu” został wydany przez Fundację Rozwoju Kultury Fizycznej.


A. Słodowa na podst. Raportu „Wybrane zachowania zdrowotne Polaków w perspektywie sportu powszechnego i zdrowia - analiza problemu”.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij