Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
X edycja „Trzymaj Formę!”
Z początkiem roku szkolnego ruszyła dziesiąta edycja organizowanego przez GIS i PFPŻ ZP Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” mającego na celu promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

Zainteresowane programem szkoły otrzymują nieodpłatnie zestaw nowoczesnych materiałów dydaktycznych. Gwarantują one szybki dostęp do niezbędnej w realizacji programu wiedzy, która w zwykłym programie nauczania obejmuje kilka różnych przedmiotów realizowanych w różnym czasie. W skład materiałów wchodzą: poradnik dla nauczycieli, broszura dla uczniów, ulotka dla rodziców oraz plakat z Talerzem Zdrowia wypracowanym przez Radę ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia przy Ministrze Zdrowia. Integralnym elementem materiałów dydaktycznych jest również strona internetowa www.trzymajforme.pl z odrębnymi sekcjami dedykowanymi uczniom, rodzicom oraz nauczycielom i koordynatorom programu.


Materiały edukacyjne zostały przygotowane przy współpracy z wiodącymi instytucjami i jednostkami naukowymi, w których obszarze zainteresowania leży żywność, żywienie i zdrowie - Instytutem Żywności i Żywienia, ekspertami Instytutu Matki i Dziecka oraz Polskim Towarzystwem Badań nad Otyłością. 

 

W programie mogą uczestniczyć wszystkie publiczne i niepubliczne szkoły gimnazjalne oraz podstawowe (ostatnie klasy). Szkoły zainteresowane przystąpieniem do programu proszone są o kontakt z właściwą terenowo Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Pracownicy Pionu Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Państwowej Inspekcji Sanitarnej pełnią funkcję lokalnych koordynatorów programu i aktywnie wspierają szkoły w jego realizacji. Również za ich pośrednictwem następuje dystrybucja materiałów edukacyjnych przekazywanych nieodpłatnie szkołom realizującym program.

 

Ostatnia, IX edycja programu realizowana była w 8 805 szkołach (co stanowi 42,2% wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce z wyłączeniem szkół dla dorosłych).

 

Odbiorcami IX edycji programu było prawie 803 tys. uczniów gimnazjów oraz V-VI klas szkół podstawowych. Dodatkowo, 95 tys. uczniów sporadycznie uczestniczyło w działaniach realizowanych w ramach programu np. apel, festyn. Daje to łączną liczbę ponad 897 tys. uczniów, którzy w różnym stopniu zostali poddani działaniom programowym.


Wyniki te oznaczają, że w trakcie dziewięciu edycji zrealizowanych w latach 2006-2015, działaniami programowymi objętych zostało blisko 7 mln uczniów klas V-VI szkół podstawowych i gimnazjów. Zarówno zasięg programu, jak i liczba szkół oraz dzieci biorących w nim udział pozwalają zatem na stwierdzenie, że „Trzymaj Formę!” jest największym tego typu programem w Unii Europejskiej.

 

IX edycja Programu realizowana była pod hasłem „Rodzino Trzymaj Formę!”, co miało na celu podkreślenie roli rodziców w procesie kształtowania prozdrowotnych zachować u młodzieży. W trakcie podejmowania działań programowych przez uczniów, w przeważającej większości przypadków rodzice aktywnie pomagali w realizacji/organizacji działań programowych, wspierali finansowo/rzeczowo realizację programu lub w inny sposób uczestniczyło w realizacji programu (np. zapewniali niezbędną opiekę podczas wycieczek, rajdów, pikników).

 

Jednym z elementów realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!” jest zmiana asortymentu sklepików szkolnych oraz szkolnych stołówek. W placówkach realizujących program, asortyment sukcesywnie rozszerzany jest m.in. o następujące produkty: wodę mineralną (38,3%), soki warzywne i owocowe (47,1%), świeże owoce i warzywa (50,7%), kanapki (27,3%), suszone owoce i warzywa (20,1%), produkty mleczne (40,4%), orzeszki, nasiona (15,5%).

 

W trakcie X edycji programu planowane jest m.in. przeprowadzenie Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!” oraz Konkursu na projekt najlepiej odzwierciedlający założenia Programu. Więcej informacji już wkrótce na stronie: http://www.trzymajforme.pl/


PFPŻ ZP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij