Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Lekki wzrost cen skupu mleka?
Agencja Rynku Rolnego prognozuje lekki wzrost cen skupu mleka. Według ekspertów średnia cena skupu mleka w grudniu ma wynieść od 1,12 do 1,16 zł za litr. W sierpniu mleczarnie płaciły średnio 1,08 zł za litr. Jak wyjaśnił PAP wiceprezes ARR Lucjan Zwolak, eksperci szacują, że skup mleka w 2015 r. może być o 2,5 proc. wyższy niż w ubiegłym roku.

W pierwszym kwartale tego roku  nastąpiła stagnacja w dostawach (obowiązywały jeszcze kwoty), rolnicy wyhamowywali więc produkcję w związku z grożącymi karami. W kwietniu, gdy zniesiono kwotowanie mleka w UE, produkcja mleka wzrosła. Dodał, że Agencja nadal monitoruje rynek mleka - mleczarnie mają obowiązek przekazywania danych dotyczących wielkości skupu.


Z kolei cena mleka - jak podkreśla Zwolak - jest uzależniona od sytuacji na rynkach międzynarodowych. Obecnie ceny światowe są raczej niskie. Ale o tym, że sytuacja może się poprawiać, świadczy zmniejszenie się zainteresowania interwencyjnym skupem mleka w proszku. Oznacza to, że albo cena tego produktu wzrosła i jest powyżej ceny interwencyjnej, albo przetwórcy korzystają z możliwości przechowywania mleka z unijnymi dopłatami.


Polska Federacja Producentów Żywności/pap/ksem/


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij