Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spada odsetek młodzieży z nadwagą i otyłością
Z danych opublikowanych przez Instytut Matki i Dziecka wynika, że zaobserwowano zmniejszenie występowania nadwagi i otyłości wśród polskiej młodzieży. Poprawie uległ również styl życia prowadzony przez młodzież szkolną. Niewątpliwy wpływ na te wyniki ma m.in. realizowany od 9 lat przez PFPŻ ZP i GIS program edukacyjny „Trzymaj Formę!”.

Według najnowszych badań HBSC,opublikowanych w raporcie Instytutu Matki i Dziecka, występowanie nadwagi i otyłości wśród polskiej młodzieży w wieku 11-15 lat na przestrzeni ostatnich 4 lat spadło o ponad 2%.

 

Równocześnie zaobserwowano korzystne zmiany zachowań zdrowotnych obejmujące m.in. bardziej regularne jedzenia śniadań czy częstsze spożywanie owoców i warzyw.


Pozytywna tendencja została również zaobserwowana w zakresie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Istotnie zwiększył się odsetek młodzieży realizującej zalecane minimum 1 godziny dziennie wysiłku o umiarkowanej intensywności. Ograniczeniu uległ również czas spędzany w bezruchu przed ekranem/monitorem.

 

Niewątpliwy sukces w zakresie spadku odsetka nadwagi i otyłości wśród polskiej młodzieży oraz poprawy jej stylu życia jest wynikiem prowadzonych programów edukacyjnych, takich jak Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!” realizowany od 9 lat przez PFPŻ ZP wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Program "Trzymaj formę!" promuje zasady aktywnego stylu życia oraz zbilansowanej diety, a edukacja prowadzona jest w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Trzymaj Formę! jest największą tego typu inicjatywą w Unii Europejskiej, co roku jest prowadzony w prawie 9 tysiącach szkół w całej Polsce.

 

Rezultaty badania HBSC są zgodne z wynikami najnowszego monitoringu programu, który wykazał, że Trzymaj Formę pozytywnie wpływa m.in. na regularne spożywanie śniadań oraz na ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia przez uczestników programu. Uczestnicy programu „Trzymaj Formę!” wykazują również zdecydowanie wyższy poziom aktywności fizycznej - młodzież biorąca udział w programie częściej w sposób aktywny dociera do szkoły (np. pieszo lub na rowerze), uczestniczy w większej liczbie godzin zajęć wychowania fizycznego tygodniowo oraz mniej czasu przeznacza na zajęcia sedynteryjne polegające np. na pracy z komputerem lub oglądaniu telewizji w porównaniu do respondentów, którzy nie brali udziału w programie. Ponadto, uczestnicy programu znacznie częściej korzystają z obiektów sportowych oraz z „Orlików”.

 

Autorzy raportu HBSC wskazują, że w chwili obecnej priorytetowa staje się kontynuacja inicjatyw edukacyjnych. W tym kontekście istotny jest fakt, że w sierpniu br. Główny Inspektorat Sanitarny oraz PFPŻ ZP podpisały porozumienie o kontynuacji programu Trzymaj Formę! przez kolejne 3 lata. Ponadto, w celu wzmocnienia dotychczas prowadzonych działań, organizatorzy programu podpisali porozumienie o współpracy Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego oraz Fundacją Rozwoju Kultury Fizycznej na rzecz współpracy w obszarze promocji zdrowia, aktywności fizycznej oraz zasad zbilansowanej diety. Więcej informacji >>>

PFPŻ ZP 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij