Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Kto zapłaci sklepowy podatek?
PiS pokazał projekt ustawy o podatkach dla sklepów. Pytanie kogo bardziej będzie bolało: wielkie sieci, konsumentów czy może dostawców?

To jeden z pomysłów PiS, który cieszy się poparciem również wśród wyborców PO, PSL czy kukizowców. I jeden z pomysłów, który ma być zrealizowany w pierwszej kolejności. Bo PiS potrzebuje pieniędzy na spełnienie obietnic wyborczych – informuje wyborcza.biz.


Oficjalnie tłumaczenie jest takie, że podatek ma przeciwdziałać ekspansji zagranicznych sieci handlowych. Ma też ograniczyć potencjalny transfer zysków osiąganych ze sprzedaży detalicznej na terenie kraju przez duże koncerny.


PiS zastanawia się nad dwoma wariantami podatku. Pierwszy to 2 proc. od obrotu. Drugi zakłada wprowadzenie skali podatkowej. Sklepy, których obrót miesięczny jest mniejszy niż 700 tys. zł, nie płaciłyby go w ogóle. Później byłyby progi 0,5, 1,5 oraz 2 proc. (ten ostatni powyżej 3,5 mln zł miesięcznego obrotu). Budżet ma zarobić na tym ok. 3,5 mld zł rocznie.


Podatek jest określany przez polityków jako "hipermarketowy", ale nie dotknie tylko hipermarketów, bo sklep wielkopowierzchniowy zgodnie z definicją zaproponowaną przez projekt ustawy to obiekt o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m kw., zadaszony lub przykryty namiotem lub namiotami, położony na obszarze jednej działki gruntu lub co najmniej dwóch sąsiadujących ze sobą działek.


Co za tym idzie, podatek dotknie nie tylko Biedronkę, Auchan czy Lidla, ale też księgarnie, apteki, salony samochodowe czy meblowe. Ale podatku nie płaciłaby np. Żabka (średnia powierzchnia sprzedaży wynosi tam ok. 80 m kw.).

Więcej na: wyborcza.biz 28.10.2015Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij