Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Podatek od sieci może uderzyć w dostawców i konsumentów
Zdaniem Andrzej Gantnera, dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności, podatek od sieci handlowych może uderzyć w dostawców oraz konsumentów.

- Podatek obrotowy to czysta strata. Wszyscy przedsiębiorcy chcą sobie taką stratę powetować – przekonywał Gantner w trakcie debaty „Rynek wewnętrzny – główne obszary i potencjały wzrostu sektora FMCG. Inwestycje i finanse” podczas VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu.


W przekonaniu Andrzeja Gantnera potencjalnym źródłem rekompensaty dla sieci handlowych może być przełożenie nowych obciążeń na dostawców, a także na konsumentów. Co więcej sieci mogą chcieć zarobić na całej sytuacji.


Prawdopodobnym jest, że podatek dotknie także konsumentów. Wydawać by się mogło, że przy obecnej konkurencji rynkowej firmy nie będą się decydowały na podnoszenie cen. Faktycznie jednak w opinii Andrzeja Gantnera może być zupełnie inaczej.


- Podniesienie 1-2 proc. cen żywności jest prawie niezauważalne dla konsumentów. Jeżeli wszyscy podniosą cenę, to nie ma tu mowy o konkurenci – mówił Gantner.


- Finalnie najwięcej zapłacą te podmioty, które są najmniejsze. Zapłacą również sami konsumenci. Może się okazać, że 2 proc. podatek faktycznie zostanie odprowadzony, ale w żaden sposób nie ułatwi nic małym firmom. Dodatkowo dostawcy, którzy już działają na niskich marżach, mogą nie dać rady – przekonywał Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.


PFPŻ ZP. Portalspozywczy.pl 5.11.2015Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij