Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czeski miliarder planuje kolejne przejęcia w polskim sektorze spożywczym
Czeski miliarder i zarazem minister finansów tego kraju, Andrej Babiš, planuje dalsze, duże inwestycje w rozwój podpoznańskiej firmy Good Food oraz rozważa kolejne przejęcia w sektorze spożywczym w Polsce - donoszą czeskie "Hospodářské noviny" oraz radio.cz.

Przypomnijmy, w kwietniu 2015 r. kontrolowany przez Babiša fundusz inwestycyjny Hartenberg Holding zakupił większościowy pakiet właścicielski w podpoznańskiej spółce Good Food, specjalizującej się w produkcji i dystrybucji zdrowej żywności, głównie wafli ryżowych. "Hospodářské noviny" donoszą nieoficjalnie, że akwizycja ta kosztowała Babiša, lidera politycznego ugrupowania ANO 2011, blisko 1 mld czeskich koron (ponad 150 mln zł).


Na łamach gazety można przeczytać, że czeski miliarder wydał właśnie około 100 mln koron na kupno nowych linii produkcyjnych w fabryce Good Food pod Poznaniem. W ciągu kolejnych dwóch lat Babiš zamierza przeznaczyć na kolejne inwestycje w Good Food około dwukrotnie wyższą sumę pieniędzy.


Jozef Janov, szef Hartenberg Capital i współinwestor w funduszu, zapowiada w rozmowie z "Hospodářskimi novinami", że na tym nie kończy się zainteresowanie czeskiego miliardera polskim rynkiem spożywczym. Janov oznajmił, że Babiš może jeszcze wydać setki milionów koron na kolejne akwizycje w Polsce, także w sektorze zdrowej żywności. Na celowniku mogą znaleźć się podmioty komplementarne wobec Good Food.


Warto przypomnieć, że Andrej Babiš w przeszłości ostro krytykował polską żywność eksportowaną do Czech - zarzucał jej niską jakość oraz niskie ceny, konkurencyjne wobec tych oferowanych przez producentów z Czech. Do Babiša należy koncern Agrofert, dla którego żywność napływająca z Polski stanowi bezpośrednią konkurencję. Mimo to uprzedzenia czeskiego miliardera nie przeszkodziły mu w przejęciu polskiego Good Food.


Źródło: Portalspożywczy.pl 13.11.2015Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij