Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Czas konsolidacji w otoczeniu rolnictwa
Powody: rosnący eksport i otwartość banków na finansowanie inwestycji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów notuje wysyp wniosków o zgody na fuzje i przejęcia wśród firm związanych z rolnictwem i przetwórstwem żywności. Tylko w styczniu o zgody wystąpiły: Chemirol, dystrybutor środków do produkcji roślinnej i maszyn rolniczych, który stara się o przejęcie Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka obsługującego sadownictwo oraz Rolmex i Integra, które chcą wspólnie uruchomić produkcje mieszanek pasz – podaje Dziennik Gazeta Polska.

 

Są też pierwsze transakcje. Fundusz private equity Highlander Partners nabył większościowe udziały przetwórcy mięsa QFC. W 2015 r. urząd antymonopolowy rozpatrywał 10 wniosków związanych z przejęciami w tej branży. Według obserwatorów rynku firmy po raz pierwszy są tak aktywne, jeśli chodzi o fuzje i przejęcia. Przyczyn jest kilka. Chodzi m.in. o poprawę rentowności. Ponadto, coraz większe tempo fuzji i przejęć to efekt rosnącego rynku przetwórstwa żywności w Polsce, przede wszystkim z powodu rozwoju eksportu.

 

Przez lata zarówno banki, jak i fundusze bały się polskiej branży rolno-spożywczej, odcinając jej finansowanie na rozwój poprzez akwizycje - skomentował Mikołaj Lipiński z zarządu firmy doradczej Blackpartners. Sytuacja się zmieniła. Profesjonalizacja tego sektora sprawiła, że instytucje finansowe robią to coraz chętniej.


Więcej w: Dziennik Gazeta Polska 11/02/2016Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij