Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polski eksport rolnikiem stoi
Produkty rolnicze to polski hit eksportowy. Tylko w 2016 r. wyeksportowaliśmy towary z branży warte ponad 24 mld euro, czyli ponad 100 mld zł. A z roku na rok jest coraz lepiej - podaje Wprost w „Panoramie Polskiej Gospodarki” przygotowanej na Kongres 590.

Branża rolna, mimo że ciągle niedoceniana, wygenerowała w zeszłym roku ponad 13 proc. polskiego eksportu i ma olbrzymi wpływ na wynik polskiego handlu zagranicznego.

Z badań KPMG wynika, że niemal co drugi przedsiębiorca rolno-spożywczy z Polski uważa, że napis „Made in Poland” przyczynia się do zwiększenia sprzedaży. Nasza żywność jest kupowana za granicą i polskim rolnikom udało się zbudować siatkę kontrahentów, którzy cenią ich produkty. Większość wszystkich eksportowanych produktów rolno-spożywczych znajduje swoich odbiorców na rynkach krajów Unii Europejskiej. W 2016 r. trafiło tam 80 proc. polskiego eksportu, a strategicznymi importerami są Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Holandia i Włochy. To pokazuje, że potrafimy zdobywać niezwykle trudne i wymagające rynki zbytu. 

Co ciekawe, rozpychamy się także na rynkach takich krajów jak Arabia Saudyjska czy Białoruś, czyli – wydawałoby się – niezwykle egzotycznych. Ale tam z kolei odbiorcy są mniej wymagający niż z największych gospodarek świata. Warto też dodać, że przez ostatnie siedem lat udało się nam powiększyć saldo handlu zagranicznego ponadtrzykrotnie, a same wpływy z eksportu wzrosły o ponad 80 proc.

Więcej informacji: www.wprost.pl/kongres-590/10086488/panorama-polskiej-gospodarki-specjalne-wydanie-na-kongres-590.html 

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij