Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Spotkanie MRiRW z rolnikami
– Dla całego rządu sprawa przyszłości polskiego rolnictwa i ukierunkowania go na rozwój jest bardzo ważna – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski otwierając dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami organizacji rolniczych.

− Rolnicy nie mogą być cały czas najsłabszym ogniwem w łańcuchu „od pola do stołu”, „od producenta do konsumenta”. Jest potrzebna konstrukcja rynku, która sprawi, że rolnicy będą partnerami, a najlepiej współudziałowcami zakładów przetwórczych – mówił minister.


Na spotkanie z ministrem Ardanowskim zostali zaproszeni przedstawiciele wielu związków i organizacji rolniczych.


Dzisiejsze spotkanie minister ocenił jako dobre, merytoryczne i konkretne. Podziękowania za udział w nim skierował do ministra Jacka Sasina, który podczas rozmów reprezentował premiera Mateusza Morawieckiego.


− Chciałbym, żeby sposoby komunikowania z rolnikami były bardzo drożne, sprawne, żeby nie było opóźnień w przedstawianiu stanowisk rolników – powiedział minister Ardanowski i zapowiedział kontynuację tego typu spotkań.


Podsumowując dzisiejsze rozmowy szef resortu rolnictwa poinformował, że wśród poruszanych tematów były bieżące problemy takie jak: susza, ASF, kłopoty rynkowe, niestabilność rynków oraz ceny.


− Cieszę się, bo wielu z tych którzy zabierali głos mówiło nie tylko o bieżących problemach, lecz także o tym, co zrobić by nie pojawiały się one w kolejnych latach.


Dyskusja w znacznej mierze dotyczyła kwestii pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym i problemu współpracy rolników z przetwórcami. Minister Ardanowski podkreślił, że dobrze funkcjonujący rynek, to taki w którym nie mamy do czynienia z dominacją firm skupowych nad rolnikami. Aby rozwiązać ten problem rolnicy oczekują wprowadzenia umowy kontraktacyjnej. Minister poinformował, że prace nad kształtem takiej umowy już trwają. W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się dziś spotkanie z przedstawicielami rolników, które poświęcone było  wypracowaniu wspólnego stanowiska w tej kwestii.


− Odpowiedzią na oczekiwania producentów żywności są także prace podjęte nad utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej o strukturze holdingu, na bazie: Krajowej Spółki Cukrowej, Elewarru i  rynków hurtowych. Pracujemy nad rozwiązaniami, które będą uwzględniały zagadnienia wolnego rynku – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski.


We wszystkie omawiane dziś działania wpisuje się, prezentowany od kilku dni Plan Dla Wsi. Minister podkreślił, że daje on polskiej wsi szansę i nadzieję. Jest on reakcją na cykliczność kryzysów w branży rolno-spożywczej.


− Przez lata nie podjęto odpowiednich działań. Widzimy to zarówno my rolnicy, a jestem przecież jednym z Was, jak i Ci którzy obserwują rynek rolny. To znaczy, że dotychczas nie podjęto żadnych działań strategicznych, które by te rynki uregulowały – mówił szef resortu rolnictwa.


Kolejnym sposobem na walkę z niestabilnością rynku i poprawę sytuacji producentów rolnych, o którym wspomniał dziś Jan Krzysztof Ardanowski, jest możliwość łączenia się rolników w grupy producenckie. Minister mocno podkreślił, że będzie wspierał rozwój współpracy gospodarczej w rolnictwie.


− Będziemy intensyfikować pracę z rolnikami, żeby zrozumieli, że współpraca gospodarcza jest warunkiem powodzenia rolnictwa.


Dzisiejsze spotkanie miało na celu usystematyzowanie, przeanalizowanie i zarejestrowanie tego wszystkiego, z czym rolnicy zwracają się do rządu.


− Będę dążył do tego, żeby decyzje dotyczące polskiego rolnictwa były nie tylko konsultowane, ale uzgadniane ze światem rolniczym i wspólnie będziemy za nie ponosili odpowiedzialność – zapewnił na koniec dzisiejszego spotkania minister Jan Krzysztof Ardanowski.


Źródło: MRiRW.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij