Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Rada Ministrów UE o planie białkowym i zwalczaniu ASF
Sprawy ważne dla Polski, w tym dotyczące strategii zwalczania afrykańskiego pomoru świń poprzez depopulację dzików oraz plan rozwoju produkcji białka paszowego w Unii podczas wczorajszego posiedzenia Rady Ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa w Brukseli.

Zdaniem ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który uczestniczył w tym posiedzeniu, plan białkowy jest jednym z najważniejszych tematów poruszanych obecnie na forum UE.

– Polska popiera wszelkie działania Komisji Europejskiej na rzecz zwiększenia produkcji roślin białkowych, by uniezależnić się od importu pasz opartych na GMO – mówił w swoim wystąpieniu minister Ardanowski.

 Minister zaapelował do KE o utrzymanie wsparcia finansowego dla produkcji pasz białkowych przynajmniej na obecnym poziomie. Poparł też rozwój uprawy soi w UE w ramach Inicjatywy Naddunajskiej, w której Polska uczestniczy. Zwrócił tez uwagę na potrzebę powrotu do dyskusji na temat możliwości wykorzystania mączek mięsno-kostnych w paszach, jako źródła dobrego białka. Zaapelował do Komisji o opracowanie planu działania na rzecz rozwoju produkcji białek w Unii Europejskiej.

– Wykorzystanie śruty rzepakowej jest też dobrym przykładem zwiększenia produkcji białka w żywieniu zwierząt – powiedział szef polskiego resortu rolnictwa.

W punkcie dotyczącym zwalczania ASF, Komisja poinformowała, że na teranie UE i w państwach sąsiedzkich stada dzików rozrosły się w sposób niekontrolowany. Stąd też istnieje potrzeba opracowania długofalowej strategii depopulacji dzików. Skoordynowana współpraca wielu instytucji działających w sferze rolnictwa, leśnictwa, myślistwa oraz służb celnych, służb weterynaryjnych i przewoźników jest konieczna dla ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. KE uznała, że usuwanie padłych dzików z lasów jest niezbędną formą walki z chorobą.

Minister Ardanowski poinformował, że Polska już prawie od 5 lat zmaga się z chorobą ASF we wschodniej części kraju, ponosząc olbrzymie koszty związane z jej zwalczaniem. Polska zgadza się ze stanowiskiem KE w zakresie konieczności ograniczania populacji dzików w walce z ASF. Minister zaapelował też do KE o wypracowanie skutecznego sposobu walki z ASF w całej UE oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania podejmowanych w tym zakresie działań.

Kolejnym tematem posiedzenia były  zasady finansowania przyszłej WPR. Polska wraz z innymi krajami (łącznie 17 państw członkowskich) zabiega o utrzymanie obecnego poziomu finansowania rozwoju obszarów wiejskich po 2020 r., co zostało wyrażone we wspólnej deklaracji. Ministrowie omówili również zasady tworzenia i finansowania przyszłej rezerwy kryzysowej. Minister Ardanowski podkreślił potrzebę wyłączenia najmniejszych rolników (otrzymujących do 2000 euro płatności bezpośrednich) z finansowania rezerwy kryzysowej w ramach tzw. dyscypliny finansowej. Jednocześnie Minister wyraził pogląd, że niewykorzystane środki rezerwy kryzysowej z 2020 r. powinny zostać zwrócone rolnikom.

Źródło: MRiRW.

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij