Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Systematycznie nadrabiamy dystans pod względem nakładów na badania i rozwój
Według aktualnie dostępnych danych GUS w 2017 r. nakłady krajowe brutto na działalność B+R (GERD) wyniosły 20,6 mld zł, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 14,7%. Udział nakładów wewnętrznych na badania naukowe i prace rozwojowe w PKB (GERD/PKB), osiągnął najwyższy w historii poziom 1,03% (dla porównania w 2016 r. GERD/PKB wyniósł 0,97%).

Najwyższą wartością nakładów wewnętrznych na badania naukowe i prace rozwojowe charakteryzował się sektor przedsiębiorstw. Przeznaczył on na prowadzenie działalności B+R blisko 13,3 mld zł, tj. o ponad 12% więcej niż w poprzednim roku (aktualnie wydatkują one 64,5% nakładów). Wskaźnik intensywności prac B+R w sektorze przedsiębiorstw (BERD) wyniósł 0,67% PKB. Notujemy tu znaczącą poprawę w stosunku do 2010 r., kiedy to relacja BERD/PKB sięgała jedynie 0,19%.


Choć pod względem GERD i BERD w relacji do PKB Polska odstaje wyraźnie in minus od średniej unijnej (wynoszącej odpowiednio 2,07% oraz 1,36%), dystans ten jest systematycznie nadrabiany, dzięki wysokiej dynamice nakładów. Przedsiębiorcy coraz bardziej dostrzegają potrzebę inwestowania w prace badawcze i rozwojowe oraz korzyści płynące z tego tytułu. Wyniki dot. działalności badawczej i rozwojowej w Polsce zaprezentowane przez GUS można również odczytać jako dowód korzystnego odbioru dotychczasowych zmian w prawie, obniżających postrzegane ryzyko działalności, w tym inwestycyjne. W tym kontekście warto wymienić m.in. ulgę na B+R oraz IP box.


Źródło: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij