Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
„Narodowa strategia dobrego jedzenia i zdrowego życia”
Promocja zdrowego stylu życia, a także sposoby ograniczania problemu otyłości w Polsce były zagadnieniami poruszanymi w trakcie debaty XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy w dniu 4 września 2019 r. PFPŻ ZP w debacie reprezentował Andrzej Gantner, wiceprezes Federacji.

Pierwszą część stanowiła prezentacja dotycząca negatywnych skutków nadwagi i otyłości oraz propozycji działań profilaktycznych, w tym programu edukacyjnego "Zdrowy jak Polak". Prezentację przedstawił Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH oraz Instytutu Żywności i Żywienia. 


W drugiej części panelu uczestnicy przedstawili działania reprezentowanych przez nich instytucji w zakresie prewencji nadwagi i otyłości. Prezes NFZ, Adam Niedzielski, stwierdził, że w związku z brakiem efektów w walce z nadwagą i otyłością trzeba sięgnąć po radykalne środki typu "podatek cukrowy".


Przedstawiciel GIS z- ca Głównego Inspektora, Grzegorz Hudzik, mówił o potrzebie ustawicznej edukacji i jako przykład podał program „Trzymaj Formę”.


Andrzej Gantner, wiceprezes PFPŻ ZP, opisał działania reformulacyjne firm prowadzące do znacznych redukcji cukru, soli i tłuszczu w produktach. A. Gantner wskazał, że reformacja jest procesem, który ciągle postępuje i przynosi konkretne efekty. Jednak nie dzieje się z dnia na dzień zarówno z powodów preferencji konsumentów, jak i technologicznych i bezpieczeństwa. Podkreślił skuteczność dodatkowych rozwiązań typu samoregulacja reklamy żywności skierowanej do dzieci do lat 12, czy dobrowolny system znakowania RWS. Zaznaczył, że wszelkie rozwiązania powinny być szczegółowo przeanalizowane, a przemysł deklaruje pełna wolę do współpracy. Stwierdził jednak, że przemysł nie popiera żadnych dyskryminujących podatków, które przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych. Zadeklarował dalszą chęć współpracy PFPŻ ZP jako odpowiedzialnego i merytorycznego partnera w działaniach edukacyjnych i wszelkich działaniach na rzecz zdrowia publicznego.


Anna Solarek, dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola Poland Services, opisała działania reformulacyjne i zmiany portfolio firmy, idące w kierunku większego udziału produktów bez cukru. Podkreśliła, że jest to efektywne i długofalowe rozwiązanie, w odróżnieniu od dyskryminującego podatku, którego nie popiera.

 

W debacie udział wzięli : Józefa Szczurek-Żelazko – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Grzegorz Juszczyk dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH i Instytutu Żywności i Żywienia, Grzegorz Chudzik – zastępca głównego inspektora sanitarnego, Andrzej Gantner – wiceprezes/dyrektor generalny PFPŻ ZP, Adam Niedzielski – p.o. prezesa NFZ, Piotr Rogowski – dyrektor działu zakupów, członek zarządu Lidl Polska, oraz Anna Solarek – dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola Poland Services. Uczestnicy zapoznali się z przedstawionymi przez PZH danymi na temat zdrowia Polaków, a także omówili aktualne działania poszczególnych instytucji i firm, których wspólnym celem jest zapobieganie problemowi otyłości w Polsce.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij