Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Posłowie chcą poprawy warunków transportu żywych zwierząt
W dn. 17/12/2019 w Strasburgu odbędzie się debata parlamentarna na temat ochrony zwierząt transportowanych poza granice UE.

Posłowie będą debatować na temat działań, które należy podjąć w celu poprawy bezpieczeństwa i dobrostanu zwierząt transportowanych za granicę. Debata z prezydencją Rady (w tym półroczu przewodniczy jej Finlandia) i Komisją Europejską będzie dotyczyć przepisów zarówno na szczeblu UE jak i krajowym.


Kontekst debaty


Do debaty dochodzi w kontekście niedawnego wypadku na Morzu Czarnym, w wyniku którego utonęło 14 tysięcy owiec. Statek, transportujący zwierzęta z Rumunii do Arabii Saudyjskiej, przewrócił się 24 listopada na bok po wypłynięciu z portu Midia na północ od Konstancy. W Polsce temat transportu zwierząt odżył po niedawnej sprawie 10 tygrysów przewożonych w nieodpowiednich warunkach z Włoch do Rosji. Transport został zawrócony do Polski z białoruskiej granicy.


W lutym 2019 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał państwa członkowskie UE do zapewnienia zwierzętom lepszych warunków transportu. i do zaostrzenia kontroli. Posłowie zwracali w rezolucji uwagę na trudności z egzekwowaniem przepisów, gdy podróż przebiega przez kilka państw członkowskich i gdy różne państwa członkowskie wykonują w tym zakresie różne zadania. Posłowie uznali też, że w tych przypadkach, gdy unijnych norm dotyczących transportu zwierząt z UE nie daje się egzekwować na podstawie umów dwustronnych między członkami Unii a krajami spoza UE, należy zakazać transportu żywych zwierząt do tych krajów.


Debata: wtorek, 17 grudnia

Procedura: Oświadczenie Rady i Komisji


Źródło: PE.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij