Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
UE–Wietnam: Rada daje zielone światło dla umowy o wolnym handlu
Rada przyjęła dziś decyzję w sprawie zawarcia umowy o wolnym handlu między UE a Wietnamem. Decyzja otwiera drogę po stronie UE do wejścia umowy w życie.

Umowa wejdzie w życie, po tym jak ratyfikuje ją także wietnamskie Zgromadzenie Narodowe. Stanie się to prawdopodobnie wczesnym latem 2020 r. 

To druga umowa zawarta z krajem Azji Południowo-Wschodniej po umowie z Singapurem. Jest to też też najbardziej ambitna umowa o wolnym handlu zawarta jak dotąd z krajem rozwijającym się. Otwieramy nowe możliwości handlowe, ale też tworzymy nowe narzędzia sprzyjające egzekwowaniu podstawowych wolności i praw pracowniczych w Wietnamie - komentuje Gordan Grlić Radman, minister spraw zagranicznych Chorwacji.

Umowa przewiduje niemal całkowite (99%) zniesienie ceł między stronami. 65% ceł na unijne towary eksportowane do Wietnamu przestanie obowiązywać z chwilą wejścia w życie umowy o wolnym handlu, a pozostałe cła mają zostać stopniowo wyeliminowane w ciągu maksymalnie 10 lat. Jeśli chodzi o wietnamskie towary importowane do UE, 71% ceł zostanie zniesionych od razu, a reszta – stopniowo w ciągu maksymalnie 7 lat. Umowa wyeliminuje też wiele istniejących barier pozataryfowych w handlu z Wietnamem i otworzy wietnamski rynek usług i zamówień publicznych dla przedsiębiorstw z UE.


Układ handlowy UE–Wietnam zawiera również ważne postanowienia o ochronie własności intelektualnej, prawach pracowniczych i zrównoważonym rozwoju. Przewiduje także zobowiązania do wdrożenia podstawowych standardów Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) oraz konwencji ONZ dotyczących np. walki ze zmianą klimatu czy ochrony bioróżnorodności.


Część zobowiązań Wietnam już wykonał:

  • w czerwcu 2019 r. ratyfikował konwencję MOP nr 98 o rokowaniach zbiorowych
  • w listopadzie 2019 r. przyjął zmieniony kodeks pracy
  • potwierdził harmonogram ratyfikacji pozostałych dwóch podstawowych konwencji MOP o wolności zrzeszania i pracy przymusowej.

Umowa handlowa jest również powiązana instytucjonalne i prawnie z umową o partnerstwie i współpracy UE–Wietnam, co pozwoli na odpowiednie działania w razie poważnego naruszania praw człowieka.


30 czerwca 2019 r. wraz z umową o wolnym handlu podpisano w Hanoi umowę o ochronie inwestycji. Przed wejściem w życie umowa ta musi zostać ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie według procedur krajowych. Po ratyfikacji zastąpi dwustronne umowy inwestycyjne obowiązujące obecnie między 21 państwami członkowskimi UE a Wietnamem.


Dalsze informacje>>


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij