Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.
Zgodnie z założeniami projekt przewiduje wprowadzenia kolejnych kilkudziesięciu rozwiązań zapewniających przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym oraz regulacji wspierających poszczególne grupy społeczne.

W dniu 7 kwietnia 2020 r. na stronie RCL został zamieszczony projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. Projekt tego samym dniu został przyjęty przez Radę Ministrów i przekazany do Sejmu, otrzymał – druk nr 330


Do najważniejszych rozwiązań zawartych w projekcie ustawy należą:


1.     Zabezpieczenie środków finansowych kierowanych na działania zmierzające do powstrzymania COVID-19, przed podejmowaniem w stosunku do nich czynności z zakresu przymusu egzekucyjnego, zarówno realizowanego w ramach postępowania cywilnego i czynności komorników sądowych, jak i administracyjnych organów egzekucyjnych. Środki – zarówno przeznaczane w ramach budżetowego finansowania działań z zakresu świadczenia opieki zdrowotnej – jak i te pochodzące z innych źródeł, takich jak darowizny instytucji i osób prywatnych, powinny być wolne od zajęcia egzekucyjnego.


2.     Pomoc dla przedsiębiorców.

W obszarze szeroko rozumianej przedsiębiorczości celem projektowanej ustawy jest niwelowanie skutków, jakie niesie za sobą epidemia COVID-19 dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na terytorium RP i zapewnienie zwiększenia efektywności działania władz publicznych, poprzez stworzenie mechanizmów wspierających zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstw.


Jednym z rekomendowanych rozwiązań w zakresie wsparcia przedsiębiorców w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz w stanie epidemii jest uruchomienie instrumentów interwencji, polegających na umożliwieniu przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, ubiegania się o różne formy wsparcia finansowego. Podmiotem, za pośrednictwem którego państwo realizuje pomoc dla przedsiębiorców, jest m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu. ARP dysponuje odpowiednimi kompetencjami i instrumentami finansowymi, wyspecjalizowanymi w restrukturyzacji oraz udzielaniu wsparcia dla przedsiębiorców oraz wybranych branż.


Projektowana ustawa umożliwi wdrożenie przez ARP rozwiązań przewidujących oferowanie przedsiębiorcom różnych instrumentów wspierających bieżącą płynność finansową, w oparciu o filary, na podstawie których kapitał zostanie skierowany w pierwszej kolejności tam, gdzie obecnie występuje jego deficyt, w tym przede wszystkim do sektora transportowego zapewniająca utrzymanie finansowania leasingowania floty transportowej. Pomoc polegać będzie również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania przedsiębiorcy z 15 miesięczną karencją w spłacie.Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij