Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wolny handel po rosyjsku
Rosyjski parlament zatwierdził nową ustawę regulującą rozwój sieci handlowych. Zgodnie z przyjętymi zapisami, sieci sklepów, których udział rynkowy w poszczególnych dystryktach miejskich, takich jak Moskwa czy Sankt Petersburg przekracza 25 proc. nie będą mogły otwierać w tych lokalizacjach kolejnych obiektów.

Rząd będzie miał również prawo do zamrożenia cen na "społecznie ważne" dobra takie jak podstawowe produkty żywnościowe, jeżeli ich cena wzrośnie o ponad 30 proc. w ciągu miesiąca.

Ustawa reguluje także relacje pomiędzy dostawcami i handlem poprzez ograniczenie tzw. bonusów, które dostawcy muszą płacić sieciom handlowym do maksymalnie 10 proc. sprzedaży. W projekcie przewidziano również obowiązek publikacji przez handlowców szczegółowej listy dostawców i cen zakupów, jednak administracja prezydenta Dmitra Medwiediewa złagodziła te przepisy.

Ekonomiści ostrzegają, że nowe prawo odwróci reformy rynkowe i zahamuje rozwój sektora handlowego. Zwolennikiem ustanowienia kontrowersyjnych przepisów był premier Rosji Władimir Putin. Ustawa wchodzi w życie 1 lutego, po trzecim, technicznym czytaniu w rosyjskiej Dumie i podpisie prezydenta.

(źródło: AgroTrendy, HBN Russia&CIS)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij