Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Polskie specjalności spożywcze w eksporcie
Raport pt. Polskie specjalności spożywcze w eksporcie w latach 2004 – 2019, z kwietnia 2020 r. przygotowany przez Polski Fundusz Rozwoju.

Eksport żywności i produktów spożywczych od przystąpienia do UE rośnie. Ale dynamika wzrostu, choć nadal wysoka, spada.

Streszczenie raportu pt. Polskie specjalności spożywcze w eksporcie w latach 2004 – 2019, z kwietnia 2020 r. przygotowanego przez Polski Fundusz Rozwoju:

  • Dynamika eksportu żywności i produktów spożywczych jest przez większość okresu od wstąpienia do UE wyższa od dynamiki eksportu towarów ogółem
  • Udział eksportu żywności i produktów spożywczych w eksporcie towarów rósł dynamicznie od 2004 do 2013 (z 8,5% do 12,1%). Od 2013 r. udział ustabilizował się w okolicach 12%.

Największe pozycje, stanowiące połowę polskiego eksportu żywności, rosną dynamicznie. Sugeruje to możliwość dalszego utrzymania wysokiej dynamiki eksportu polskiej żywności.

  • Dynamika eksportu największych pozycji żywności, przekraczająca w większości przypadków dynamikę eksportu żywności ogółem, oznacza rosnącą koncentrację eksportu żywności w największych pozycjach Można to odebrać jako przejaw narastającej specjalizacji polskiego eksportu żywności.

Spowolnienie spowodowane COVID 19 wpłynie w krótkim okresie na obroty handlu zagranicznego, ale nie ma obecnie podstaw by wnioskować, że w średnim okresie wpłynie in plus lub in minus na eksport polskiej żywności.

Źródło: Polski Fundusz Rozwoju.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij