Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
32 mld euro w eksporcie polskich produktów rolno-spożywczych
– Mamy wydajne rolnictwo, które daje rocznie około 32 mld euro w eksporcie polskich produktów rolno-spożywczych – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wystąpienia na Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w Gdyni.

Jednocześnie minister zwrócił uwagę, że rolnictwo, choć jest najważniejszą, to nie jedyną funkcją rozwoju obszarów wiejskich. Natomiast nie zgadza się na stwierdzenia mówiące o tym, że kraj o silnym rolnictwie jest zacofany, a nowoczesny to ten, który ma silny przemysł i usługi. – Rolnictwo może być i jest bardzo ważnym elementem gospodarki, który zapewnia nam także bezpieczeństwo żywnościowe – dodał minister.


Według ministra problemem nie jest obecnie produkcja żywności, ale sposób jej podziału. Obok występującego problemu głodu na świecie mamy jednocześnie problem marnowania żywności.

– Co roku około 30 procent żywności jest marnowanej i to każdy z nas za to odpowiada, bo żywność marnowana jest na każdym etapie – przy produkcji, przy dystrybucji oraz w naszych domach – podkreślił minister Ardanowski.


Zwrócił jednocześnie uwagę, że Polska, jako kraj, który jest liczącym się producentem żywności w Europie nie jest światowym potentatem.

– Dlatego też świadomie zdecydowaliśmy się na produkcję żywności wysokiej jakości, a nie na konkurowanie pod względem ilości produkowanej żywności – powiedział minister.

Podkreślił przy tym, że nasza żywność jest nie tylko smaczna, ale i bezpieczna, gdyż na każdym etapie jej produkcji spełniamy wszystkie, wysokie, unijne standardy.


Przypomniał, że wprowadzane są coraz większe ułatwienia w obrocie żywnością, w jej sprzedaży z gospodarstwa, ale jednocześnie nie ma mowy o nieprzestrzeganiu jakości i obniżeniu bezpieczeństwa.


– Determinacją rządu Prawa i Sprawiedliwości jest to, aby na każdym etapie łańcucha żywnościowego sprawiedliwie dzielony był zysk – podkreślił minister Ardanowski.

– Zależy mi też, aby przetwórcy, którym przez lata dopłacano miliardy, byli związani z dostawcami – dodał minister.

Zwrócił ponadto uwagę na odpowiednie poukładanie rynku i relacji w całym łańcuchu żywnościowym, na aktywność gospodarczą i społeczną, na współpracę przetwórców z rolnikami.

– Jeżeli to wszystko będziemy potrafili spiąć i efektywnie wykorzystamy bardzo dobrze wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego środki unijne, to najbliższe lata dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich będą latami bardzo dobrymi – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.


Źródło: MRiRW.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij