Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
70 lat działalności IERiGŻ
W siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbywały się dziś obchody siedemdziesiątej rocznicy powstania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

– Niejednokrotnie w swojej działalności opierałem się na waszej wiedzy i doświadczeniu, na sporządzanych przez was analizach – podkreślił minister  rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zwracając się do pracowników instytutu.


– Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej jest szczególnym instytutem. Jego oceny, analizy, sugestie są niezbędne wszystkim, którzy podejmują decyzje związane z rolnictwem – zarówno decyzje na poziomie gospodarstwa, przedsiębiorstwa, jak również na poziomie całych sektorów – dodał minister.


Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie wszystko szybko się zmienia i zmienia się też rolnictwo. Dlatego przy podejmowaniu decyzji niezbędna jest wiedza, różnego rodzaju analizy i kalkulacje. Zdaniem ministra wszystkie te instrumenty służą wypracowaniu najlepszych rozwiązań służących rozwojowi rolnictwa, które uwzględniają  pracowitość ludzi i optymalne wykorzystanie zasobów.

– Nie może być tak, że w finalnej cenie płaconej z żywność przez konsumenta udział dochodów rolniczych jest znikomy, a zarabiają tylko pośrednicy, przetwórcy, handel i dystrybucja – podkreślił minister.


Według ministra muszą nastąpić dalsze zmiany w funkcjonowaniu całego łańcucha żywnościowego.

– Nie jest właściwym przekonanie, że żywność musi być tania. Żywność wysokiej jakości, wyprodukowana w podwyższonych standardach nie może być tania – mówił szef resortu rolnictwa.


Minister zapewnił, że polskie rolnictwo produkuje bardzo dobrą żywność i to jest jego szansa, która musi być wykorzystana.

– Siłą naszego rolnictwa jest też jego różnorodność – dodał minister.


Zwrócił przy tym uwagę, że rolą wsi jest nie tylko produkcja surowców rolniczych, ale także rozwój społeczności lokalnych.

– Także w tych kierunkach rozwoju polskiej wsi ogromna do spełnienia  jest rola nauki, wiedzy ekonomicznej, analiz i prognoz, które podpowiadają najlepsze rozwiązania.


Minister Ardanowski podziękował pracownikom Instytutu za ich pracę naukową, którą uważa za niezwykle potrzebną.


Do uczestników dzisiejszych obchodów 70-lecia powstania Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej swoje przesłanie skierował również unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który gratulując pracownikom IERiGŻ naukowego dorobku zaznaczył, że sam często korzystał i w dalszym ciągu korzysta z instytutowych analiz.

Komisarz UE zapowiedział także, że w kolejnej perspektywie finansowej zostaną zwiększone fundusze na badania naukowe.


Źródło: MRiRW.


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij