Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Producenci proponują efektywny i tani system zagospodarowania odpadów [RAPORT]
Bazując na najlepszych funkcjonujących już na innych rynkach wzorcach oraz potrzebach rynku krajowego, organizacje branżowe zrzeszające producentów, przygotowały raport, który prezentuje transparentny, skuteczny i efektywny finansowo sposób funkcjonowania systemu zagospodarowania odpadów opakowaniowych w Polsce, zgodny z wymogami Unii Europejskiej.

Polska musi zreformować swój system zagospodarowania odpadami opakowaniowymi, dostosowując krajowe przepisy do prawa Unii Europejskiej. Zakładają one, że producenci zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, wezmą odpowiedzialność za cały cykl życia opakowań (to tzw. Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta, dalej ROP).

 

Implementacja ROP będzie mieć wpływ na bardzo wiele obszarów życia gospodarczego - od środowiska naturalnego (zmniejszenie zaśmiecenia i wzrost recyklingu), po koszty kupowanych przez społeczeństwo towarów (koszt ROP ma zostać odzwierciedlony w cenie produktu) aż do produkcji samych opakowań (eko-projektowanie).

 

Włączając się w dyskusję dotyczącą ROP, dwie organizacje branżowe: Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie przygotowały opracowanie, zawierające kompleksową wizję funkcjonowania systemu ROP. Bazując na najlepszych wzorcach europejskich, rozwiązania opierają się przede wszystkim na zaangażowaniu producentów.

 

Najważniejsze tezy opracowania:

 

      pełną odpowiedzialność za zbieranie i zagospodarowanie odpadów opakowaniowych powinni wziąć na siebie producenci. Tylko oni zapewnią transparentną i efektywną organizację selektywnej zbiórki odpadów, ich przetwarzanie, sprawozdawczość oraz edukację konsumentów;

      zorganizowanie przez producentów system gospodarki odpadami opakowaniowymi powinno zostać zaimplementowane do polskiego porządku prawnego jak najszybciej. Tylko to pozwoli znacząco zwiększyć poziom zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych;

      wzorce (pełna i realna odpowiedzialność producentów za odpady opakowaniowe) funkcjonują w wielu krajów europejskich, które osiągają dzięki temu wysokie poziomy recyklingu;

      w ramach zbiórki opakowań po napojach należy uwzględnić dwa funkcjonujące systemy: depozytowy w obszarze opakowań jednorazowych (wzorce z krajów europejskich, w których systemy działają i osiągają wysokie poziomy recyklingu, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku - kaucyjny (system ten w Polsce już istnieje i dobrze działa np. w branży piwowarskiej, stosującej szklane butelki wielokrotnego użytku, jak również wiele innych krajów europejskich z powodzeniem stosuje takie rozwiązanie).

 

Zaproponowane rozwiązania niosą wiele korzyści z punktu widzenia społecznego, gospodarczego i ochrony środowiska, a także państwa polskiego odpowiedzialnego za osiąganie wysokich celów w zakresie recyklingu wynikających z prawa Unii Europejskiej.

 

System jest najlepszym narzędziem do selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, które szybko mogą być poddane recyklingowi i ponownie być użyte do produkcji nowych. To znacznie zmniejsza poziom użycia naturalnych surowców do produkcji opakowań oraz związaną z tym emisję CO2.

 

Dla przeciętnego obywatela zaproponowane zmiany będą oznaczać niższe koszty opłat za wywóz odpadów i czystsze otoczenie, w którym żyje – od parków po lasy i plaże. 

 

Raport w formacie pdf >> 

 

Zapraszamy do lektury!


ROP

Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij