Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Specjalne warunki importu do UE dla produktów złożonych obowiązujące od 21 kwietnia br. – wyjaśnienia Komisji Europejskiej
Produkty złożone to środki spożywcze zawierające zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i przetworzone produkty pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z art. 1 ust. 2 i art. 6 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 853/2004 produkty złożone muszą być wytwarzane z przetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego wyprodukowanych w zatwierdzonych przez UE zakładach znajdujących się w państwach członkowskich UE lub w państwach trzecich.

Zmodyfikowane przepisy dotyczące wprowadzania do Unii produktów złożonych zostały określone w art. 12–14 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/625 i zaczną obowiązywać od 21 kwietnia 2021 r.


W celu usprawnienia okresu przejściowego, w art. 35 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2020/2235 wprowadzono sześciomiesięczny okres na przywóz produktów złożonych, podczas którego dotychczasowe urzędowe świadectwo zdrowia zostanie uznane przy wjeździe towarów do UE. Jeżeli świadectwo nie było wymagane przed 21 kwietnia 2021 r. w odniesieniu do określonego produktu złożonego, należy przedstawić nowe odpowiednie świadectwo lub prywatne poświadczenie.


Komisja Europejska opublikowała dedykowaną stronę internetową poświęconą specjalnym warunkom importu produktów złożonych, na której znajdują się wyjaśnienia dotyczące nowych wymagań, a także pytania i odpowiedzi:

https://ec.europa.eu/food/safety/international_affairs/trade/special-eu-import-conditions-composite-products_en


Zmiany w zakresie wymaganych certyfikatów są podsumowane w dokumencie KE:

https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/ia_ic_composite-prods_certification-transition-effect.pdf

 

Źródło: PFPŻ ZP


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij