Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Prognoza KE: Polska liderem gospodarczym w UE
Wzrost gospodarczy w Polsce ma wynieść w 2010 r. 2,6 proc. PKB – wynika z opublikowanej 25 lutego zaktualizowanej prognozy Komisji Europejskiej. To najlepszy wynik wśród największych gospodarek UE.

KE oczekuje, iż w 2010 roku wzrost gospodarczy w Polsce przyśpieszy do 2,6 proc., wobec wcześniej prognozowanych 1,8 proc. Stanie się to przede wszystkim za sprawą eksportu, który korzysta z odrodzenia światowej gospodarki. Nie bez znaczenia są także korzystne warunki kursowe.

Ponadto, w opinii KE, wzrost gospodarczy w Polsce oparty będzie na popycie wewnętrznym. Poprawa wizerunku Polski wśród zagranicznych inwestorów wpłynie na zwiększenie liczby inwestycji, co spowoduje napływ kapitału. Do rozwoju przyczyni się także korzystna sytuacja na rynku pracy.

Również według oceny analityków MG nasz kraj jako jeden z nielicznych poradził sobie ze skutkami kryzysu. Przyczyniło się do tego przede wszystkim znaczące przyśpieszenie publicznych wydatków inwestycyjnych, w części finansowanych ze środków unijnych, a także odbudowa eksportu. Wciąż rosnąca konsumpcja jest zaś wynikiem lepszej sytuacji na rynku pracy oraz zmniejszeniu podatku dochodowego.

Obecna aktualizacja prognozy ogłoszonej 3 listopada 2009 r., dotyczy wzrostu gospodarczego oraz inflacji w 2010 roku dla UE, strefy euro, oraz siedmiu największych gospodarek UE, w tym dla Polski.

(Źródło: Ministerstwo Gospodarki)


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

 

Komentarze

Dodaj komentarz


Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij