Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Porozumienie w sprawie budżetu UE na 2022 rok osiągnięte
15 listopada br. zakończyły się negocjacje między Radą UE a Parlamentem Europejskim (PE) w sprawie budżetu UE na rok 2022.

Finałowa faza negocjacji toczyła się przez kilkadziesiąt godzin od piątku 12 listopada br.

Według Komisji Europejskiej oraz polskich negocjatorów przyjęty budżet zapewni zachowanie właściwej równowagi pomiędzy realizacją bieżących programów, a zapewnieniem środków na nowe wyzwania, m.in. dzięki dostępnym instrumentom elastyczności.

"Polskim sukcesem w negocjacjach jest zapewnienie środków na finansowanie polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, tj. działów budżetowych o szczególnym znaczeniu dla Polski, w sposób, który umożliwi ich skuteczną realizację w przyszłym roku"

– powiedział po zakończeniu negocjacji minister finansów Tadeusz Kościński.


Finansowanie to będzie zapewnione zarówno na poziomie obecnych prognoz przekazanych przez Polskę i inne państwa członkowskie, jak też w przypadku dalszego spodziewanego przyspieszenia realizacji projektów.

"Przyszłoroczny budżet unijny będzie wspierać także inne ważne dla Polski priorytety, czyli np. wymianę młodzieży i studentów poprzez program Erasmus+ oraz wsparcie dla wschodniego sąsiedztwa, jak i ochronę zewnętrznej granicy UE z Białorusią"

– poinformował minister finansów.


Budżet UE na rok 2022 będzie drugim budżetem rocznym w obecnych wieloletnich ramach finansowych UE na lata 2021-2027. Jego celem jest dalsze zwiększanie skuteczności unijnej polityki spójności i rolnictwa oraz wspieranie konkurencyjności w UE.

Formalnie porozumienie zostanie potwierdzone przez Radę UE oraz PE w ciągu 2. tygodni.

Ile środków?

Zobowiązania w przyszłym roku wyniosą 169,5 mld euro. To więcej o 2,68 mld euro, czyli o 1,58% w porównaniu do 2021 r. Płatności mają wynieść 170,6 mld euro, tj. zwiększą się o 2,74 mld euro, czyli ok. 1,52% w porównaniu do 2021 r.

Priorytety

Priorytetami w 2022 r. mają być między innymi działania związane ze wspieraniem zielonej i cyfrowej transformacji, młodzież (rok 2022 ogłoszono Europejskim Rokiem Młodości) oraz ochrona granic zewnętrznych UE (w trakcie ostatniej fazy negocjacji przyznana została specjalna pula środków na ochronę granicę UE-Białoruś).


Źródło: Ministerstwo FinansówDodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij