Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Krajowa Grupa Spożywcza coraz bliżej
Wicepremierzy Henryk Kowalczyk i Jacek Sasin przedstawili kolejne etapy budowy holdingu spożywczego Krajowej Grupy Spożywczej.

Podpisanie umowy

– To jest kolejny etap, który finalizuje prace związane z budową Krajowej Grupy Spożywczej – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Podpisana dziś umowa dotyczy przekazania nadzoru właścicielskiego 7 spółek z KOWR do Ministerstwa Aktywów Państwowych – poinformował wicepremier Jacek Sasin.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Obydwaj wicepremierzy bardzo mocno akcentowali kwestie bezpieczeństwa żywnościowego.

– Wojna w Ukrainie ponownie uświadomiła wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe i chcemy, aby Krajowa Grupa Spożywcza to bezpieczeństwo jeszcze bardziej wzmocniła poprzez przetwórstwo, a następnie handel – stwierdził szef resortu rolnictwa.

– Bolączką polskiego rolnictwa jest fakt, że przetwórstwo nie jest w polskich rękach, poza oczywiście mleczarstwem – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Dodał także, że poprzez skrócenie drogi od pola do stołu, dzięki eliminacji zbyt dużej liczby pośredników, będzie możliwe przeciwdziałanie zmowom cenowym na rynkach.

– Silny podmiot na rynku nie pozwoli na oferowanie rolnikom np. 9 groszy za jabłka przemysłowe, jak to miało miejsce w przeszłości – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Jak poinformował wicepremier Jacek Sasin, w ciągu najbliższych siedmiu dni z Ministerstwa Aktywów Państwowych przekazany zostanie do Rady Ministrów projekt stosownej uchwały, która zakończy proces formalnego przekazania spółek do MAP.

Skarb Państwa, w imieniu którego działa Minister Aktywów Państwowych, prowadzi proces konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej w celu stworzenia holdingu spożywczego na bazie zasobów Skarbu Państwa.

Spółki wytypowane do uczestnictwa

Podpisane dziś porozumienie dotyczyło przekazania przez KOWR Ministrowi Aktywów Państwowych wykonywania praw z udziałów w spółkach, wytypowanych do uczestnictwa w holdingu, w których KOWR wykonuje uprawnienia właścicielskie. Są to:

  • „DANKO" Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Choryni;
  • Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie;
  • Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Tulcach;
  • Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o. z siedzibą w Straszkowie;
  • Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. z siedzibą w Strzekęcinie;
  • Hodowla Zwierząt i Nasiennictwo Roślin Polanowice sp. z o.o. z siedzibą w Polanowicach;
  • Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o. z siedzibą w Kietrzu.

Zmiana przepisów

6 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Ustawa ta wprowadziła przepisy umożliwiające przekazanie Ministrowi Aktywów Państwowych przez KOWR (za zgodą ministra właściwego do spraw rozwoju wsi) praw z udziałów w ww. spółkach nadzorowanych przez KOWR, z których to prawa wchodzą w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.


Spółki te zostały wykreślone z wykazu jednoosobowych spółek hodowli roślin uprawnych lub hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 5 stycznia 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu jednoosobowych spółek hodowli roślin uprawnych lub hodowli zwierząt gospodarskich o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, które weszło w życie 12 stycznia 2022 r.


Zmiana tych przepisów umożliwiła zatem realizację kolejnego etapu procesu tworzenia holdingu, tj. pozwoliła na podpisanie 29 marca 2022 r. pomiędzy Ministrem Aktywów Państwowych a Dyrektorem Generalnym KOWR porozumienia w sprawie przekazania przez KOWR Ministrowi Aktywów Państwowych wykonywania praw z udziałów we wspomnianych spółkach.


Należy dodać, że dotychczas, w toku prac nad utworzeniem holdingu, KOWR przekazał Ministrowi Aktywów Państwowych wykonywanie praw z udziałów w spółce Elewarr sp. z o.o. wraz z Zamojskimi Zakładami Zbożowymi sp. z o.o.


Źródło: MRiRW


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij