Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Konferencja Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych
W MRiRW odbyła się Konferencja Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka.

Powiązanie nauki i praktyki

– Dzisiejsze spotkanie ma przede wszystkim zbliżyć wymiar nauki i praktyki – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że istotnym wyzwaniem jest współpraca między uczelniami, ale także z instytutami, ośrodkami doradztwa rolniczego i szkołami rolniczymi.

– Ważne jest, aby w pracach naukowych wymieniać się badaniami, aby ich nie powielać i nie „wyważać otwartych drzwi” – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

W ocenie szefa resortu rolnictwa ważna jest szybkość transferu wiedzy do praktyki.

– Tak dyskutowany ostatnio Europejski Zielony Ład dla rolnictwa wręcz zachęca i stymuluje rozwój nauki. Przecież redukcję stosowania środków ochrony roślin i ilości stosowanych nawozów o wiele skuteczniej można osiągnąć poprzez badania naukowe, np. nawozów o około 20–30 procent – zwrócił uwagę wicepremier.

Szef resortu rolnictwa podkreślił także znaczenie unikatowego sytemu szkół rolniczych, które są naturalnym zapleczem dla szkół wyższych.

– Jeżeli wszystkie prace będą skoordynowane, to potencjał uczelni, ośrodków doradztwa rolniczego i szkół rolniczych będzie w pełni wykorzystany – dodał szef resortu rolnictwa.

System sieciowy

– Współpraca w sensie sieciowym, tematyczna a nie terytorialna, ma największe znaczenie. W takim znaczeniu będziemy występować o środki wspólnie, ale tematycznie poprzez tworzenie konsorcjów – zapewnił przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych prof. Jarosław Bosy.

Stwierdził ponadto, że współpraca pomiędzy uczelniami jest już bardzo efektywna.

Poprawa wizerunku pracujących w sektorze rolnym

Uczestnicząca w konferencji sekretarz stanu Anna Gembicka zwróciła uwagę na potrzebę budowania wizerunku pracy w sektorze rolnym jako czegoś, co jest atrakcyjne i będzie generować godziwe dochody.

Jednocześnie prosiła przedstawicieli rolniczych uczelni o przedstawianie problemów i obszarów badawczych.

– Dzisiaj nie musimy już nikogo przekonywać o ważności bezpieczeństwa żywnościowego i konstruując przyszłoroczny budżet, możemy zapewnić odpowiednią wysokość grantów na wspólne badania – podkreśliła wiceminister.

Spadek liczby absolwentów uczelni rolniczych

W nawiązaniu do słów sekretarz stanu Anny Gembickiej rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. Krzysztof Szoszkiewicz przedstawił wyniki badań na uniwersytecie, które wykazały dramatyczny spadek liczby absolwentów na niektórych kierunkach rolniczych.

– Musimy przeciwstawić się temu trendowi. Mamy bardzo dobre szkoły rolnicze i to jest naturalne zaplecze do pozyskania przyszłych studentów. To bardzo ważne, bo przed nami rosnące wymagania dotyczące innowacji i wdrożeń osiągnięć nauki do praktyki – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Źródło: MRiRW


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij