Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
O znaczeniu eksportu i eksporterów dla bezpieczeństwa żywnościowego – XVIII Kongres Eksporterów Polskich
Podczas kongresu wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podkreślił rolę rolników, przetwórców i eksporterów w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego w obliczu wojny w Ukrainie.

Poziom polskiego eksportu

– Poziom eksportu produktów rolno-spożywczych to zasługa po pierwsze polskich rolników, którym zawdzięczamy znakomite produkty rolne, a po drugie – świetnych polskich przetwórców, takich jak ci dzisiaj wyróżnieni. To właśnie produkty końcowe dzięki doskonałym: surowcowi oraz metodom przetwarzania znajdują nabywców także na rynkach światowych. Dobra marka polskiej żywności, z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalna na świecie, powoduje, że polski eksport tak się rozwija. Możemy być z tego dumni – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że osiągnięcia Polski w dziedzinie eksportu produktów rolno-spożywczych to ogromny sukces budowany przez lata. Zauważył, że ważnym momentem dla rozwoju polskiego eksportu było wejście Polski do Unii Europejskiej, które szerzej otworzyło bramy eksportowe, z czego dziś korzystają firmy zarówno zajmujące się eksportem, jak i produkcją oraz przetwórstwem, a także rolnicy.

Znaczenie eksportu dla bezpieczeństwa żywnościowego

Jak podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi, dzięki temu, że jesteśmy tak dużym producentem żywności i mamy jej nadwyżkę umożliwiającą znaczący eksport, możemy w tych niespokojnych czasach być spokojni o nasze bezpieczeństwo żywnościowe. Zapewniamy je też przebywającym w Polsce obywatelom Ukrainy.

Wicepremier Kowalczyk zauważył również, że obecna sytuacja na świecie stawia przed polskim eksportem i polskimi eksporterami nowe wyzwania i zadania. Wyraził nadzieje i oczekiwania w stosunku do polskich eksporterów, którzy dzięki swoim doświadczeniom mogą pomóc w transporcie ukraińskich produktów.

– Ukraina była znaczącym eksporterem zbóż. Wojna spowodowała zakłócenia i luki w łańcuchu dostaw. Polska ma do spełnienia ogromną rolę. Bardzo liczę tu na polskich eksporterów, którzy wspomogą m.in. w eksporcie produktów spożywczych, głównie zboża z Ukrainy, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w tych częściach świata, w których jest ono w tej chwili zagrożone. Cieszymy się więc z sukcesów, ale i wyzwań jest przed nami bardzo dużo – zaznaczył szef resortu rolnictwa.

Wicepremier Kowalczyk podkreślił także gotowość polskiego rządu do współpracy i pomocy w zakresie organizacji eksportu ukraińskich towarów.

– Świat bardzo tej pomocy potrzebuje. Bezpieczeństwo żywnościowe jest w tym momencie na pierwszym planie i jest najważniejszym ze wszystkich zadań. Jestem przekonany, że polscy eksporterzy dobrze sprawdzą się w ważnej roli, którą mają do odegrania – powiedział resortu rolnictwa.

Zasłużeni dla eksportu

Wicepremier Henryk Kowalczyk wręczył nagrody laureatom konkursu „Wybitny Eksporter Roku 2022”, czyli:

  • puchar MRiRW – Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole;
  • statuetkę MRiRW – firmie Kandy Dariusz Socik;
  • dyplom MRiRW – Przedsiębiorstwu Produkcyjno-Handlowemu Ewa-Bis.

Organizator Kongresu – Stowarzyszenie Eksporterów Polskich – uhonorował wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka medalem „Zasłużony dla eksportu”.

– Odbieram ten medal jako wyróżnienie przede wszystkim dla resortu rolnictwa, także dla moich poprzedników – za wkład w dynamicznie rozwijający się polski eksport produktów rolno-spożywczych – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk, przyjmując medal z rąk prezesa Stowarzyszenia, Mieczysława Twaroga.


Źródło: MRiRW


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij