Legislacja
Food-Lex
 
Dodatki do żywności
i aromaty
 
Zanieczyszczenia
 
RWS - Referencyjne Wartości Spożycia
 
Trzymaj Formę !

   

 pl   en             
 
Jesteś tutaj: strona główna > AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI
Wiceminister Edward Siarka na spotkaniu z Norbertem Linsem, sprawozdawcą ds. LULUCF
- Polityka klimatyczna jest dla Polski i całej Unii Europejskiej szczególnie ważna w kontekście aktualnych wyzwań i zagrożeń. Niemniej jednak powinna być ona prowadzona z rozwagą oraz uwzględniać wyłącznie optymalne i zasadne rozwiązania, które nie będą niosły negatywnych skutków dla pozostałych ważnych dziedzin życia społeczno-gospodarczego - powiedział wiceminister Edward Siarka podczas spotkania w Brukseli z Norbertem Linsem, Posłem do PE, sprawozdawcą ds. LULUCF (ang. land use, land use change and forestry).

Polska nie poparła wspólnego stanowiska Rady przyjętego 28 czerwca br. ze względu na wysokość celu krajowego, który jest niesprawiedliwy, nadmiernie obciążający i przede wszystkim nierealny do osiągnięcia, nawet w warunkach bez wystąpienia zaburzeń naturalnych.

Subiektywne wskazywanie pozyskania drewna jako istotnego czynnika sterującego spadkiem pochłaniania CO2 przez lasy w UE odwraca uwagę od innych, najpoważniejszych aspektów wpływających na zmniejszenie pochłaniania, takich jak zjawiska katastrofalne i procesy degradacyjne. Ogromne obawy Polski budzą poprawki wskazujące, że filar LULUCF po osiągnięciu neutralności miałby pochłaniać emisje z innych sektorów.

Nie można obarczać lasów europejskich realizacją celów klimatycznych, podczas gdy mają one do spełnienia również inne ważne funkcje – pozyskiwane drewno jest surowcem w pełni odnawialnym, trwałym i stanowi ważny element unijnej gospodarki obiegu zamkniętego. Widzimy znaczne sprzeczności pomiędzy unijnymi celami klimatycznymi a celami dotyczącymi biogospodarki ujętymi w Europejskim Zielonym Ładzie

- mówił wiceszef resortu klimatu i środowiska.


Źródło: MKiŚ


Dodaj do:   Dodaj kanał RSSRSS   Dodaj do facebook.comFacebook

pełna lista aktualności

Członkowie PFPŻ ZP

Dołącz do nas!
Serwis PFPŻ wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie
zamknij